Nowy rozkład jazdy pociągów, obowiązujący od niedzieli 12 grudnia 2021 r. został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami. Jak twierdzi PKP, dzięki miliardowym inwestycjom z wykorzystaniem środków budżetowych i programów unijnych, do dyspozycji pasażerów są dostępniejsze stacje i przystanki oraz zwiększa się atrakcyjność oferty połączeń regionalnych i dalekobieżnych.
Nowe połączenia na Górnym Śląsku
W woj. śląskim od 12 grudnia podróżni skorzystają z nowych połączeń na linii Gliwice – Bytom, gdzie podróż zajmie ok. 20 min.
Więcej informacji o tym połączeniu: Pociąg Bytom-Gliwice: znamy ceny biletów. Taniej niż autobusem
Trasę pociągu TLK "Wetlina" wydłużono w weekendy i większość świąt z Krosna na Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Pociąg przejedzie przez Katowice, Zabrze i Gliwice.
Lepsze połączenia zapewni modernizowana linia Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. Dla podróżnych będzie nowy peron w Zabrzegu. Pociągi pojadą po nowym torze i moście nad Wisłą.
Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie
W woj. opolskim dzięki postępowi prac na linii Kędzierzyn-Koźle – Opole, pociągi regionalne z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla do Opola, Wrocławia i Zielonej Góry pomiędzy Kędzierzynem-Koźle a Opolem pojadą o ok. 5-10 min szybciej, a pociągi dalekobieżne jadące z Bielska-Białej do Ustki i Bydgoszczy oraz z Wiednia i Budapesztu do Berlina o ok. 15 min szybciej.
Na Dolnym Śląsku dzięki przeprowadzonej przez PLK rewitalizacji linii Wrocław Sołtysowice – Jelcz Laskowice zwiększy się dostępność do kolei. Są nowe przystanki: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała. Ponadto podróże ułatwią także nowe przystanki Wrocław Szczepin i Iwiny.
Nowe przystanki i linie
Mieszkańcy woj. lubelskiego w grudniu zyskają wygodniejsze i szybkie połączenia między Łukowem a Lublinem dzięki przebudowie odcinka linii Lubartów – Parczew. Nowe przystanki w Berejowie i Laskach oraz przebudowane perony zwiększą dostęp do kolei. Podróż na trasie Lubartów – Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym ok. 18 min, a regionalnym 30 min.
Mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego od nowego rozkładu jazdy po 12 latach przerwy zyskają międzyregionalne połączenia kolejowe ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi.
Kolej staje się atrakcyjniejsza w woj. łódzkim. Od 23 grudnia, po przerwie pojadą pociągi na zmodernizowanej trasie z Łodzi do Kutna. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów w Zgierzu, Ozorkowie, Sierpowie i Łęczycy.
Dostęp do kolei w aglomeracji warszawskiej poprawi przystanek Warszawa Targówek, na którym zatrzyma się blisko 40 pociągów w relacjach Modlin – Warszawa Centralna – Modlin.
Mieszkańcy woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego po 21 latach przerwy zyskają bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Płocka, Sierpca, Brodnicy i Grudziądza do Trójmiasta. To efekt prac PLK na linii Kutno – Płock – Brodnica.
Pociągi do Zakopanego
W Małopolsce, dzięki zakończonej inwestycji PLK na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie, będą połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Skawina – Kraków.
Na trasę Kraków – Zakopane od 22 grudnia 2021 r. wracają bezpośrednie połączenia kolejowe na święta i ferie zimowe. W rozkładzie przewidziano 14 relacji dalekobieżnych min. z Gdyni, Gdańska, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne. Dla podróżnych dzięki inwestycjom PLK zwiększyła się dostępność stacji i przystanków, m.in. w Poroninie, Skawie Środkowej i w Bystrej Podhalańskiej.
W woj. podkarpackim od 12 grudnia na linii Ocice – Rzeszów pojadą pociągi elektryczne. Elektryfikacja linii to rozwój ekologicznej kolei w województwie i warunki do przygotowania lepszej oferty dla podróżnych.
W woj. podlaskim od stycznia na stacji Nurzec będą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne przewoźnika PKP Intercity. Dodatkowy postój na odcinku między Siemiatyczami i Czeremchą ułatwi podróże. Po ponad 17 latach wrócą także codzienne połączenia pasażerskie Czeremcha – Siemianówka.
Dla podróżnych w porównaniu do rozkładu jazdy z grudnia 2020 r. oddano w ciągu roku 20 nowych przystanków m.in. w Olsztynie, Łodzi, Krakowie i Radomiu.
Od nowego rozkładu 12 grudnia kolejne 10 przystanków poprawi dostęp do kolei: Warszawa Targówek, Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała, Wrocław Szczepin, Iwiny, Berejów, Laski.
Kolejne stacje i przystanki dzięki inwestycjom ze wsparciem środków unijnych są wygodniejsze i w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.