Uroczystość nadania imienia dworcowi w Katowicach odbyła się dziś, 15 lipca na placu Marii i Lecha Kaczyńskich (plac Szewczyka) Z tej okazji na jednym z filarów budynku dworca, na których wspierają się słynne katowickie kielichy, umieszczono „tablicę” poświęconą Konstantemu Wolnemu.
Kim był Konstanty Wolny?
Konstanty Wolny był trzykrotnym marszałkiem Sejmu Śląskiego, wybitnym działaczem społecznym i narodowym, zasłużonym w okresie powstań śląskich i plebiscytu oraz współtwórą statutu organicznego Województwa Śląskiego.
– Konstanty Wolny był postacią nietuzinkową, zasłużonym działaczem społecznym i politycznym, a także orędownikiem przynależności Śląska do Polski – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A. – Osobiście uważam, że inicjatywa nadawania patronów dworcom jest niezwykle cenna i przyczyniła się do popularyzacji wiedzy na temat postaci istotnych dla historii Polski – dodaje
Ekspozycja „Twarze Powstańców”. Dworzec PKP Katowice
Nadanie imienia dworcowi w Katowicach zostało połączone z otwarciem ekspozycji „Twarze Powstańców” w holu budynku. Składa się ona z trzydziestu plansz przedstawiających wybrane sylwetki najbardziej znanych powstańców śląskich. Wśród nich m.in. tak ważnych dla historii Polski postaci jak Wojciech Korfanty czy Henryk Sławik oraz tych mniej popularnych jak Wiktor Polewka czy Nikodem Sobik. Ekspozycja nie jest jednak tylko i wyłącznie prezentacją biografii wybranych powstańców, ale umieszcza ich osoby w szerszym kontekście wydarzeń, które miały miejsce na Górnym Śląsku po I wojnie światowej, czyli m.in. powstań śląskich czy plebiscytu.
W Katowicach wystawę będzie można oglądać do 29. Lipca bieżącego roku. Obecnie jest ona również prezentowana na dworcu Warszawa Centralna, a niebawem znajdzie się także na dworcach Poznań Główny i Kraków Główny.