Dobra wiadomość dla kierowców, zła dla miłośników przemysłu w Katowicach. 20 marca 2023 roku Polska Grupa Górnicza wystąpiła do Urzędu Miasta w Katowicach o wydanie pozwolenia na rozbiórkę przejścia nad torami, fragmentu torów oraz urządzeń rogatkowych na ulicy Załęskiej.
Tory do kopalni, rogatki i przejście nad torami będą rozebrane
Chodzi o tory kolejowe do Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" na pograniczu Załęskiej Hałdy i Brynowa. Ta część torów, która ma być rozebrana, biegnie w poprzek ulicy. Jeszcze dwa lata temu obsługa zamykała szlabany, gdy pociąg wjeżdżał lub wyjeżdżał z "Wujka". Jednak kopalnia jest wygaszana. Ostatni pociąg z urobkiem wyjechał stamtąd 29 października 2021 roku. 9 listopada 2021 roku nastąpiło całkowite zakończenie pracy zakładu kolejowego, wywóz lokomotyw i wagonów z terenu kopalni.
Ulica Załęska jest ruchliwa, bo stanowi połączenie Ligoty i Brynowa z ulicą Bocheńskiego i autostradą A4. Wcześniej, gdy jeździły pociągi z węglem, trzeba było czasami stać kilkanaście minut w oczekiwaniu na przejazd pociągu. Teraz nie tworzą się tu już korki, ale sam przejazd autem przez tory nie jest przyjemny, bo płyty są nierówne. Po likwidacji torów kierowcy odetchną z ulgą. Z kolei przejście nad torami jest nieużywane, więc sens istnienia takiej infrastruktury w miejscu, gdzie i tak nie jeżdżą już pociągi, jest zerowy. Dziś na przejściu wiszą już nieaktualne banery z hasłami "Sprzedaż drobnicowa" i "KWK Wujek - producent najlepszego węgla. Kupując u nas oszczędzasz czas i pieniądze".
KWK "Wujek" zakończyła wydobycie węgla w 2021 roku
Przypomnijmy, że KWK "Wujek" zakończyła wydobycie w 2021 roku. Historia kopalni w tym miejscu sięga 1899 roku, kiedy rozpoczęto drążenie pierwszego szybu. Nazwę "Wujek" nosi od 1922 roku. W 1979 roku kopalnia wydobywała 3 mln 882 tys. 850 ton węgla kamiennego rocznie. To tutaj 16 grudnia 1981 roku, kilka dni po ogłoszeniu stanu wojennego, wojsko, milicja i ZOMO dokonały brutalnej pacyfikacji górników strajkujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Obecnie na terenie kopalni znajduje się Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, gdzie można obejrzeć multimedialną wystawę opowiadającą o tamtych czasach.
Może Cię zainteresować:
Pięć firm chce zaprojektować przedłużenie ulicy Bocheńskiego w Katowicach
Może Cię zainteresować: