Zmiany w organizacji ruchu w Katowicach związane z dniem Wszystkich Świętych
- Rejon cmentarza przy ul. Damrota
Zamknięcie ulicy dla ruchu kołowego nastąpi od ul. Powstańców do ul. Przemysłowej.
- Rejon cmentarza przy ul. Brackiej
Zamknięcie dla ruchu kołowego prawego pasa ul. Brackiej na odcinku od ul. Chorzowskiej do DTŚ. Z uwagi na zamknięcie prawego pasa ulicy Brackiej nastąpi wyłączenie jednego pasa do skrętu w lewo z ulicy Chorzowskiej do ulicy Brackiej, a także jednego pasa ruchu do jazdy na wprost przy ul. Złotej. Zalecany objazd ul. Chorzowską, przez os. Tysiąclecia. Parkowanie pojazdów – ul. Złota, plac przy stacji paliw, ul. Bracka.
- Rejon cmentarza przy ul. Wróblewskiego
Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Nowotarskiej od ul. Podhalańskiej do ul. Wrocławskiej. Parkowanie pojazdów - parking przy cmentarzu, ul. Nowotarska.
- Rejon cmentarza ul. Murckowska
Wprowadzenie znaku „zakaz zatrzymywania” z odholowaniem pojazdu na koszt właściciela na odcinku od wylotu z A-4 do wyjazdu z ul. Porcelanowej. Parkowanie pojazdów – parking przy cmentarzu, przy czym będzie obowiązywał zakaz wjazdu na parking pierwszym wjazdem z kierunku ul. Porcelanowej, parking w Dolinie Trzech Stawów.
- Rejon cmentarza przy ul. Panewnickiej
Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Bronisławy od ul. Panewnickiej do ul. Poleskiej (w przypadku dużego natężenia ruchu pieszego może nastąpić czasowe wstrzymanie ruchu kołowego). Parkowanie pojazdów – parking pl. Kościelny, pobliskie ulice.
- Rejon cmentarza przy ul. Cmentarnej
Zamknięcie całego odcinka ulicy dla ruchu kołowego. Parkowanie pojazdów - ul. Oswobodzenia.
- Rejon cmentarza przy ul. Popiełuszki
Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Popiełuszki od ul. Le Ronda do ul. Techników. Parkowanie pojazdów wzdłuż ul. Popiełuszki po lewej stronie oraz na parkingach wzdłuż ul. Techników.
Zmiany zostaną wprowadzone 31.10.2024 po godz. 22.00, a poprzednia organizacja ruchu zostanie przywrócona w uzgodnieniu z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach do 4 listopada do godz. 5.00. Wyjątek będzie stanowiła ul. Damrota, w ciągu której poprzednia organizacja ruchu zostanie przywrócona 1 listopada, po ustaniu wzmożonego ruchu - w uzgodnieniu z Policją. Reagując na sytuację na drogach Policja może wprowadzić czasowo jeszcze inne dodatkowe zmiany lub kierować ruchem - będzie to uzależnione od sytuacji i potrzeb.
- Kierowcom przypominany także, iż w okresie Wszystkich Świętych na drogach w pobliżu cmentarzy, częściej niż zwykle spotkamy osoby piesze poruszające się poboczem lub jezdnią. Powinniśmy zatem jechać ostrożnie i mieć na uwadze, że pieszy o zmroku dostrzegany jest przez kierującego niemal w ostatniej chwili. Pieszych uczulamy, aby zadbali o własne bezpieczeństwo i jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie korzystali z jezdni, a jeśli już muszą pamiętali o zasadzie szczególnej ostrożności i elementach odblaskowych na odzieży – apelują policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.
Jednocześnie przypominamy, że w centrum stolicy województwa śląskiego również w soboty obowiązuje Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Więcej informacji na temat opłat za parkowanie w Katowicach dostępnych jest na stronie: spp.katowice.eu.
Zmiany w komunikacji publicznej
Na dzień Wszystkich Świętych, ZTM we współpracy z miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przygotował liczne udogodnienia dla osób, które wybierają się na groby bliskich. Zamiast jechać autem i martwić się m.in. o miejsce parkingowe, będzie można bezpłatnie korzystać ze wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów ZTM. Dodatkowo uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe oznaczone literą „C”. Dzięki nim łatwiej będzie dojechać w pobliże najważniejszych cmentarzy. W przypadku Katowic to linie C5 i C8. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: metropoliaztm.pl.
W trosce o środowisko
1 listopada to czas zadumy, kiedy chcemy uczcić zmarłych bliskich. Symbolem pamięci są stawiane na grobach znicze i kwiaty. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te rzeczy staną się po jakimś czasie odpadami. Przygotowywanie grobów do świąt i porządki również powodują, że tych odpadów jest znacznie więcej niż zazwyczaj. W zeszłym roku MPGK Katowice wywiozło na przełomie października i listopada blisko 940 m3 odpadów z cmentarzy.
Dobrą praktyką jest wymiana zniczy – wypalone, ale w dobrym stanie, można oddać w specjalnie wyznaczone miejsce – takie regały można znaleźć m.in. na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej w Katowicach.
- Jeśli planujemy wymienić dekoracje na grobie naszych bliskich, a znicz jest nieuszkodzony, możemy go odłożyć na regał, z którego inna osoba może go po porostu wziąć i uzupełnić jedynie o wkład. Jest to dużo bardziej ekologiczne i mniej kosztowne, tworzymy wtedy znacznie mniej odpadów niż w przypadku, gdy używamy zniczy jednorazowo – mówi Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice.
Może Cię zainteresować: