Zieleniec to najwyżej położona część Dusznik-Zdroju, znajdująca się w otoczeniu Gór Orlickich i Bystrzyckich. Od lat przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku, pięknej przyrody, ciszy i spokoju. Co jednak sprawia, że Zieleniec jest też jednym z najchętniej odwiedzanych punktów na narciarskiej mapie naszego kraju?
Zieleniec Sport Arena - więcej niż sportowe emocje
Wizyta w Zieleńcu to dla wielu miłośników sportów zimowych kwintesencja przygody i obowiązkowy punkt w kalendarzu aktywności. 23 kilometry tras o zróżnicowanym poziomie trudności pozwalają na pełną emocji jazdę. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji aż 31 wyciągów i kolei, wszystkie dostępne są w ramach jednego karnetu.
Oczywiście poza stokami na gości Zieleniec Sport Arena czekają także inne atrakcje. Swoich sił można spróbować na biegówkach czy podczas jazdy konnej. Po aktywnym dniu na śniegu można postawić na regenerację na basenie lub podczas zabiegów w SPA, przy okazji degustując lokalną kuchnię. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich atutów tego miejsca jest znakomita atmosfera i wyjątkowy klimat, który czyni Zieleniec miejscem zupełnie wyjątkowym.
Czas na głęboki oddech - zima w świetnym klimacie
W
praktyce pod Orlicą panuje unikalny mikroklimat, którego cechy są
zbliżone do tego spotykanego w Alpach. To jemu Zieleniec zawdzięcza
najdłuższy w kraju sezon narciarski, który trwa tu od początku
grudnia nawet do kwietnia. Warto podkreślić, że nietypowy układ
mas ciśnieniowych powietrza na tym obszarze pozytywnie wpływa także
na zdrowie. A jakość i właściwości zielenieckiego powietrza
doceniane tu był już niemal 100 lat temu.
Kilkakrotnie powtarzane badania wykazały, że nawet kilkudniowy pobyt w tym mikroklimacie wpływa na zwiększenie produkcji czerwonych krwinek w organizmie. W praktyce oznacza to poprawę samopoczucia, podniesienie odporności, znaczącą poprawiają też jakość snu.
Pierwsze kroki na nartach? Postaw je w Zieleńcu!
Szerokie stoki, o zróżnicowanym nachyleniu i poziomie trudności. To w połączeniu z nawet 150-dniowym sezonem stwarza doskonałe warunki do zdobycia nowych umiejętności lub odświeżenia tych nieco zapomnianych. Przy zielenieckich stokach działa wiele szkół nauki jazdy, których profesjonalni instruktorzy prowadzą zajęcia zarówno grupowe i indywidualne, odpowiednio dostosowując tempo oraz poziom trudności lekcji do kursantów.
Święta i Sylwester z widokiem na Orlicę i nie tylko!
W Święta Bożego Narodzenia pod Orlicą można będzie codziennie szusować od 9.00 do 20.00. Wyjątek stanowi Wigilia. 24 grudnia, aby każdy miał czas na odpowiednie przygotowanie do kolacji, wyciągi czynne będą od 9.00 do 16.00. Natomiast w Sylwestra wyciągi czynne będą aż do 1:00. W ramach oferty „Sylwester na stoku” należy kupić osobny karnet, który pozwoli na ekscytujący slalom czy imponujący wślizg w 2023 rok. Będzie on dostępny w dwóch wariantach — normalnym (110 PN) i ulgowym (95 PLN), oba są ważne od 19.00 do 1:00. Na Noworoczne szusowanko nie będzie trzeba długo czekać, 1 stycznia stacja będzie działała od 9.00 do 20.00.
Puchar Orlicy - sportowe emocje i rodzinna atmosfera
Tuż po świętach odbędzie się także pierwsza runda Pucharu Orlicy. Zmagania na jednym z zielenieckich stoków odbywają się w 5 etapach i w tym roku są to - 28 grudnia, 22 stycznia, 5 lutego, 19 lutego oraz 12 marca. W sezonie 2022/2023 rozpocznie się już 28 edycja tych najstarszych w regionie zawodów. Jej początki sięgają lat 90 i dopiero co kształtującej się infrastruktury szkoleniowej, która wówczas była dostępna głównie dla studiujących na AWF oraz za pośrednictwem zakładów pracy.
W tym roku po raz pierwszy w Pucharze Orlicy wystartują także snowboardziści. Slalom na jednej desce będzie można pokonać w trzech terminach - 28 grudnia, 5 lutego oraz podczas finałowej rundy 12 marca. Więcej szczegółów dotyczących zapisów oraz historię imprezy można znaleźć na stronie www. pucharorlicy.pl.
Ziemia Kłodzka - pozwól się zaskoczyć
W przerwach między kolejnymi zjazdami warto odkrywać okolicę podczas pieszych wędrówek. Niezwykłych wrażeń z pewnością dostarczą punkty widokowe, których na Ziemi Kłodzkiej nie brakuje: wieża na Jagodnej (977 m n.p.m.), czy ta wznosząca się na Czerńcu (891 m n.p.m). Najbliżej Zieleńca znajduje się wieża na Orlicy (1084 m n.p.m.) oraz Velka Destna (1115 m n.p.m.) zlokalizowana tuż za czeską granicą. Przy dobrych warunkach pogodowych można z nich podziwiać większość sudeckich pasm z Karkonoszami włącznie.
Zieleniec poza rozbudowaną infrastrukturą sportową stanowi świetną bazę wypadową do odkrywania całej Ziemi Kłodzkiej. Ten region to prawdziwa mozaika pięknej przyrody, w tym nietuzinkowych Gór Stołowych, czy Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie oraz urokliwej architektury w okolicznych miejscowościach. Na szczególną uwagę zasługuje Kłodzko, Międzygórze z zabudową w stylu szwajcarskim, a także pobliskie Bardo i Wambierzyce, w których z pewnością odnajdą się nie tylko miłośnicy sztuki. Wśród atrakcji dla całej rodziny warto wymienić także Kopalnie Złota w Złotym Stoku oraz nietuzinkowe muzea — Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój i Zabawek w Kudowie-Zdrój.