Prezydent Ukrainy wniesie do parlamentu projekt ustawy, który nada Polakom specjalny status prawny na Ukrainie. Taką informację w niedziele podała agencja UNIAN.
Musimy zwrócić uwagę na uchwaloną w Polsce ustawę o osobach czasowo przesiedlonych z Ukrainy, która faktycznie zrównuje obywateli Ukrainy z obywatelami Polski, za wyjątkiem prawa do głosowania. W związku z tym ustawa zostanie uchwalona na Ukrainie z inicjatywy prezydenta - mówił sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy - Serhij Nikiforow.
Nieznane są szczegóły
Póki co nie ma mowy o szczegółach ustawy, nie jest znany również termin jej podpisania. Władze Ukrainy pracują nad projektem. Wiadomo jedynie, że projekt ustawy wpłynie do Rady w najbliższej przyszłości. Wołodymyr Zełenski zapewniał, że wszystkie te prawa, które otrzymali Ukraińcy przysługiwać będą również polskim obywatelom na terytorium Ukrainy.
Sam pomysł, jeśli chodzi o ustawę, odwdzięczenia się to taki pomysł, który powstał jeszcze na długo przed rozpoczęciem się tej wojny. Chciałem, żeby odpowiednie ustawy, umowy zostały podpisane, jeśli to będzie potrzebne i jeśli to musi być ratyfikowane przez nasze parlamenty. Polska jest na liście numer jeden. Będę robić wszystko, aby odpowiednie umowy zostały podpisane ze wszystkimi naszymi sąsiadami - podkreślał prezydent Ukrainy.
Obywatele Ukrainy w Polsce otrzymali niemal takie same prawa jak Polacy. Ukraińcy mają możliwość legalnego pobytu w Polsce, zatrudnienia, szkolenia, otrzymania opieki medycznej i ubezpieczenia społecznego.
Chcielibyśmy im stworzyć jak najlepsze warunki do tego, by mogli normalnie żyć w tej trudnej sytuacji, możliwie normalnie funkcjonować w polskich warunkach - mówił prezydent Andrzej Duda.
Katowice na liście miasto-ratownik
Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim obywatelom Polski za wsparcie Ukrainy w obecnym czasie. W przemówieniu w Radzie Najwyższej wymienił miasta polskie, którym składa szczególne podziękowania. Na tej liście znalazły się Katowice, ale również Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce - Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada (gmina) ukraińska.
Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy - -miasto-ratownik - dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co niemożliwe, aby na dopomóc. W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi, pierwszemu miastu-ratownikowi - mówił Zełenski.