Zakończyła się przebudowa Supersamu w Katowicach. To już nie centrum handlowe, a biurowiec ze sklepami

Właściciel katowickiego Supersamu ogłosił zakończenie przebudowy tego obiektu. Teraz jest tu mniej sklepów, za to więcej powierzchni biurowej. Zreorganizowano też strefę gastronomiczną.

Jako typowe centrum handlowe Supersam nie wytrzymywał konkurencji z pobliską Galerią Katowicką. Teraz przekształcono go w biurowiec ze sklepami, promując jako obiekt typu mixed-use, łączący różne funkcje - handlową, usługową i biurową. Właśnie zakończyła się przebudowa katowickiego Supersamu.

Supersam w Katowicach po przebudowie: mniej sklepów, więcej biur

Przypomnijmy, że to miejsce ma tradycje handlowe sięgające lat 30. XX w. Budynek został wzniesiony w latach 1935–1937, funkcjonował pod nazwą Hala Targowa. Miał charakterystyczną łukową, spawaną konstrukcję stalową. W 2013 r. zaczęła się przebudowa hali, właściwie wyburzono ją całkowicie. Zostawiono tylko cztery odnowione i wyeksponowane przęsła starej Hali Targowej. W 2015 r. zostało tu otwarte centrum handlowe Supersam, zaprojektowane przez Konior Studio. Również ta katowicka pracownia odpowiada za projekt przebudowy obiektu.

- Zdecydowaliśmy, że nie chcemy rywalizować z dużymi galeriami handlowymi. Obraliśmy inną strategię rozwoju Supersamu, naszym zdaniem lepiej odpowiadającą na postpandemiczną rzeczywistość. Jako właściciel tak kultowych budynków, jak warszawska Hala Koszyki czy wrocławska Renoma, mamy duże doświadczenie w tego typu wielofunkcyjnych projektach, które wykorzystamy również w Supersamie - mówiła rok temu Barbara Wójcik, Senior Asset Manager w Globalworth Poland

W ramach przebudowy właściciel i zarządca Supersamu, firma Globalworth, zrealizował działania mające na celu m.in. powiększenie metrażu funkcji biurowej czy podniesienie standardu budynku.

7 tysięcy roślin na zielonej ścianie w Supersamie

Symbolem nowego Supersamu jest zielona instalacja między poziomem +1 a +4. Konstrukcja ma 22 metry wysokości i 15 metrów szerokości, a całość tworzy 7 tysięcy odpowiednio dobranych gatunków roślin. Zielona ściana jest wyposażona w oszczędny system nawadniający, a rośliny są doświetlane specjalistycznym oświetleniem odżywiającym, wyposażonym w zegar sterujący. Oprócz walorów estetycznych zielona instalacja ma właściwości zdrowotne - oczyszcza powietrze z toksyn, produkuje również tlen. To jedna z największych tego typu konstrukcji na Śląsku.

Projekt autorstwa katowickiej firmy Calla Poland zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie EILO. Zielona ściana wygrała w kategorii super transformacji na zielono. Jury nagrodziło ją za walory artystyczne, doskonałą technikę integrowania ogromnych ilości żywej zieleni w istniejący obiekt mieszanego przeznaczenia, z poszanowaniem historii tego miejsca poprzez wykorzystanie istniejącej konstrukcji stalowej.

Supersam jako obiekt mixed-use

- Nasz katowicki Supersam to miejsce szczególne, który idealnie wpisuje się w ideę miasta 15-minutowego - mówi Weronika Maria Kuna, Asset Management and Leasing Manager, Globalworth Poland. W efekcie, takie inwestycje z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem najemców i inwestorów. Firmy dostrzegają przewagę miejsc takich jak Supersam, gdzie biurowiec i jego otoczenie przestają być wyłącznie miejscem pracy, a stają się przestrzenią również do spędzania wolnego czasu, destynacją zakupowo-usługową i rozrywkową. Dzięki metamorfozie udowodniliśmy, że mamy pomysł na to, jak w Katowicach stworzyć unikatową przestrzeń, która odpowie na oczekiwania zarówno mieszkańców, naszych klientów, jak i najemców. Dbamy o to, żeby proponowane przez nas rozwiązania były zgodne z rynkowymi trendami. Supersam to przykład budynku wielofunkcyjnego, który dodatkowo sprzyja synergii z najbliższym otoczeniem - dodaje Kuna.

Supersam oferuje blisko 23 000 mkw. powierzchni komercyjnej. Na poziomie -1 i na parterze zlokalizowano kilkadziesiąt sklepów (m.in. Empik, Aldi, Dealz, Action, KiK, Rossmann, Carry, Cropp, Hebe, House, Monnari, Pepco, Sinsay, X-kom oraz punktów usługowych (m.in. stomatologia) i gastronomicznych (5 lokali, w tym kuchnia turecka i restauracja z daniami na wagę Charlie&Friends). Na wyższych piętrach znajduje się jest klub Fitness Academy oraz powierzchnia biurowa. Ostatnie kondygnacje zostały przeznaczone na parking liczący około 400 miejsc.

Osiedle bederowiecka opal katowice wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Drugie wielkie osiedle powstanie na podstawie lex deweloper na terenach po Hucie Baildon? Takie plany ma spółka córka OPAL-a

Autor: Katarzyna Pachelska

14/11/2023

Kladka obiekty kwk wujek wyburzenia 06

Może Cię zainteresować:

Zaczęły się prace wyburzeniowe obiektów na terenie KWK Wujek w Katowicach. Po kładce i bocznicy nie będzie śladu do końca 2023 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

14/11/2023

Jarmak katowice przygotowania 07

Może Cię zainteresować:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w Katowicach już od 17 listopada. Trwa budowa diabelskiego młyna i kramów

Autor: Katarzyna Pachelska

13/11/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon