Kiedy oddano go do użytku w 1976 roku, budynek Śląskiego Instytutu Naukowego był nowoczesnym jak na owe lata, betonowym, choć zaskakującym lekkością, obiektem. Jednym z przykładów brutalizmu w architekturze. W podobnym stylu wybudowano w 1972 roku też dworzec PKP "z kielichami", wyburzony w latach 2010-2011.
"Brutal" był wykorzystywany przez krótki czas
Śląski Instytut Naukowy, założony z inicjatywy gen. Ziętka w 1957 roku, zajmował się badaniem historii, folklorystyki, kultury oraz zjawisk społecznych i ekonomicznych głównie wschodniej części Górnego Śląska.
Jednak budynek był używany zaledwie przez kilka lat, bo i Śląski Instytut Naukowy zakończył działalność w 1992 roku. Później, opuszczony przez naukowców, niszczał z roku na rok.
Wreszcie atrakcyjny teren z "brutalem" na Osiedlu Paderewskiego, przy ul. Granicznej 32 kupił deweloper. Wiadomo było, że nie ma szans na uratowanie tego obiektu. Był za bardzo zniszczony, zarośnięty krzakami, a nawet małymi drzewami.
Zaczęły się prace rozbiórkowe przy Granicznej 32
25 lipca 2022 zaczęły się prace rozbiórkowe tego budynku. Teren obstawiono płotem. Zza niego dobiega donośny dźwięk maszyny rozdrabniającej rosnące wokół "brutala" krzewy i drzewa. Obecnie firma rozbiórkowa oczyszcza działkę, by móc wprowadzić na nią ciężkie maszyny, które będą "zjadać" metr po metrze ostatniego katowickiego brutala.
Co ciekawe, obecny właściciel działki, firma deweloperska Murapol Real Estate S.A., złożyła do Urzędu Miasta Katowice wniosek o pozwolenie na rozbiórkę "konstrukcji ścian oraz fundamentów" budynku przy ul. Granicznej 32 w Katowicach 6 października 2021 roku i do dzisiaj nie uzyskała takiego pozwolenia. W rejestrze Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wniosek ten ciągle ma status "w trakcie rozpatrywania".
ZOBACZ TEŻ:
- Najdroższe (nawet za 2 mln zł) apartamenty w najwyższym budynku Atal Olimpijska już zarezerwowane albo kupione
- Trzy bloki na razie będą wybudowane na terenie po dawnej jednostce wojskowej w Katowicach Wełnowcu
Może Cię zainteresować:
Kamienica przy ul. Mariackiej 35 została wpisana do rejestru zabytków woj. śląskiego
Może Cię zainteresować: