Ponad rok temu, w maju 2022 r., jako pierwsi pisaliśmy, że na osiedlu Tysiąclecia przy ul. Zawiszy Czarnego szykuje się nowa inwestycja deweloperska. Więcej: Nowe wysokie bloki powstaną na Osiedlu Tysiąclecia. Zaprojektowała je słynna pracownia Medusa z Bytomia
Dziś ta niezagospodarowana do tej pory duża działka między kukurydzami, Lidlem a blokami Nowego Tysiąclecia, jest już ogrodzona, trwają na niej prace przygotowawcze do startu budowy apartamentowców.
Zaczęła się budowa kompleksu czterech apartamentowców na Tysiącleciu
Inwestorem jest mająca siedzibę w Krakowie spółka akcyjna Henniger Investment. 28 stycznia 2022 roku wystąpiła ona do Urzędu Miasta Katowice z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę „zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi”. Jak wynika z żółtej tablicy informacyjnej na ogrodzeniu budowy, zgodę na budowę Henniger Investment uzyskał 19 sierpnia 2022 r.
Budowa rozpoczęła się 22 maja 2023 r. i ma potrwać do 21 grudnia 2028 roku. Skąd taki długi czas budowy? Zapewne dlatego, że inwestycja ma być realizowana etapami, nie wszystkie budynki będą zbudowane naraz.
Inwestor nie zmienił swojej idei i powstaną tu w sumie cztery wieże mieszkalne.
- Potwierdzamy, że zgodnie z naszym zamierzeniem inwestycyjnym i uzyskanym pozwoleniem na budowę na działkach położonych na terenie Osiedla Tysiąclecia planujemy zrealizować 4 budynki liczące kolejno 12, 16, 17 i 17 kondygnacji naziemnych - mówi Małgorzata Bryk, reprezentująca Henniger Investment. - Realizacja zabudowy będzie etapowana, a całkowity czas zrealizowania wszystkich budynków uzależniony jest od wielu czynników, w tym również sytuacji na rynku mieszkaniowym aglomeracji katowickiej. Trudno zatem na ten moment przewidywać termin zakończenia całości inwestycji, jak i poszczególnych jej etapów - dodaje Bryk.
Wieże mieszkalne mają nawiązywać architekturą do Tysiąclecia
Za projekt wież jest odpowiedzialna pracownia Medusa Group z Bytomia. Jako główny projektant we wniosku o pozwolenie na budowę widnieje Przemysław (Przemo) Łukasik. Spod ręki projektantów Medusy wyszły takie charakterystyczne katowickie budynki jak kompleks biurowy .KTW – czarne wieżowce przy Spodku (jeden z nich jest najwyższym budynkiem w regionie) czy położone nieopodal, przy Strefie Kultury, osiedle mieszkaniowe Pierwsza Dzielnica. To nie pierwsza współpraca Medusy z Henniger Investment. Ten duet ma na koncie osiedle Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów w krakowskich Bronowicach.
Jak mówił w rozmowie z naszym portalem Przemo Łukasik, projektanci Medusy postawili przed sobą najważniejsze zadanie: nie szkodzić świetnemu założeniu osiedla Tysiąclecia. Nowe wieże mają się odwoływać do architektury zaproponowanej na Tysiącleciu przez Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę, mają być dopełnieniem kukurydz. Stąd m.in. biała kolorystyka elewacji. Nowa część osiedla ma być otwarta i jak najbardziej zielona, a parkingi - schowane pod budynkami.
Nie ma jeszcze ani wizualizacji (to znaczy jest jedna, mała, która była kiedyś na stronie internetowej Henniger Investment, ale już ją usunięto - mamy ją jednak w galerii zdjęciowej) ani oficjalnej nazwy nowego kompleksu bloków na Tysiącleciu.
- W chwili obecnej pracujemy nad opracowaniem materiałów prezentujących przygotowywane przez nas mieszkania. Nie posiadamy jeszcze finalnych wersji wizualizacji, jak również nie wybraliśmy ostatecznej nazwy osiedla - tłumaczy Małgorzata Bryk.
To nie pierwsze podchody do apartamentowców na tej działce
Co ciekawe, kilka lat temu propozycję zabudowy tej działki stworzyli inni śląscy architekci z Atelier PS, Mirosław Polak i Marek Skwara. Zaprojektowali oni, w ramach zespołu mieszkaniowego Ogrody Tysiąclecia dziewięć punktowców o dachach i elewacjach pokrytych elewacją. Inwestorem osiedla miała być katowicka firma Epione. Jednak ten projekt nie doszedł do skutku. Nowy realizują inny inwestor i inna pracownia projektowa.
Choć siedziba inwestora, Henniger Investment, firmy rodzinnej z wyłącznie polskim kapitałem, jest w Krakowie, to jeden z głównych akcjonariuszy i przewodniczący rady nadzorczej, Jacek Domogała, pochodzi ze Śląska. Był założycielem firmy Famur SA., część biznesu oddał swojemu synowi, Tomaszowi, dziś jednemu z najbogatszych ludzi w Polsce, właścicielowi firmy TDJ (jej odnoga - TDJ Estate, też buduje osiedla w Katowicach, m. in. Pierwszą Dzielnicę, Osiedle Franciszkańskie, Dobrynów). Henniger Investment działał do tej pory głównie w Małopolsce, ale teraz buduje jeszcze jedno osiedle na Górnym Śląsku – w Radzionkowie, i przymierza się do Tychów.
Może Cię zainteresować: