Zachwycicie się! Neony z Katowic z lat 60. i 70. jak prawdziwe. Zobaczcie ten film

Już nie trzeba sobie wyobrażać, jak wyglądały ulice "polskiego Las Vegas" w latach 60. i 70. Dzięki pracy Radka Greca można się przenieść do czasu świetności katowickich neonów. My się zachwyciliśmy efektem. Zobaczcie ten krótki film!

Stoicie na rogu ulic 3 Maja i Stawowej. Jest wieczór. Nagle zwykła, zielonkawa elewacja narożnej kamienicy zaczyna ożywać. Jeden po drugim zaświecają się neony kawiarni Randia, najpierw po stronie Stawowej, później od 3 Maja. Pyk, pyk, pyk. Razem z nimi rozświetla się elewacja. Jakbyśmy to obserwowali na własne oczy. Później odpala się neon w kształcie wesołego imbryka, i po kolei: chmurki pary wydobywające się z jego dzióbka. Bzyk, bzyk, bzyk. I w kilkanaście sekund z nudnej elewacji robi się kolorowy świecący obraz. Tak kiedyś, w latach 60. i 70., złotej erze katowickich neonów, wyglądało to miejsce. No bajka, proszę państwa.

Katowickie neony ożyły w filmie Radka Greca

A to zaledwie pierwszy z kilku katowickich klasycznych neonów, jakie z pieczołowitością godną artysty odtworzył cyfrowo w technice 3D Radek Grec. Zresztą, zobaczcie sami.

Trwający nieco ponad 3 minuty film będzie sentymentalną podróżą w czasie dla wszystkich pamiętających neony ze Stawowej, 3 Maja, Warszawskiej i innych katowickich ulic. Tych, którzy nie pamiętają, pewnie zaskoczy potok kolorowego światła, jaki 50 i 60 lat temu zalewał centrum Katowic. Dziś to by już nie przeszło. Ceny prądu zabiłyby każdego, kto pomyślałby o takiej ozdobie swojej kawiarni czy sklepu.

Autorem filmu jest tyszanin Radek Grec, z zawodu... pilot samolotów, obecnie zajmujący się głównie projektowaniem, animowaniem i modelowaniem 3D. Pomysł na odtworzenie katowickich neonów wpadł mu do głowy, gdy w Katowicach otwarto pierwszą ścieżkę Szlaku Neonów.

Więcej o Szlaku Neonów:

Neonów już nie trzeba sobie wyobrażać

- Ten szlak to bardzo fajny pomysł, ale jednak prezentuje tylko miniatury neonów, jakie kiedyś były w Katowicach. Trzeba było sobie wyobrażać, jak wyglądały w rzeczywistości. A ja nie chciałem sobie tylko wyobrażać, ale zobaczyć na własne oczy, w kolorze. Chciałem przenieść się w czasie i popatrzeć na świat oczami ludzi, którzy wtedy mieszkali w Katowicach - mówi Radek.

Dlatego zabrał się do pracy, by zobaczyć neony takie, jakie były w rzeczywistości. Swój pomysł przestawił w Urzędzie Miasta Katowice. Został zaaprobowany, i film o neonach finalnie powstał we współpracy z urzędem. Premierę ma teraz, wraz z inauguracją drugiej ścieżki Szlaku Neonów.

To była pionierska praca, bo prawdopodobnie nikt na świecie jeszcze nie odwzorował neonów w ten, trójwymiarowy, sposób. Neony nie są tylko nałożone na obraz, ale go odpowiednio oświetlają. Odbijają się też w szybach. - Chciałem uzyskać efekt jak najbardziej rzeczywisty - tłumaczy Radek Grec. Nawet pokusił się o zdjęcie z elewacji budynku przy 3 Maja płachty reklamowej, która obecnie go zasłania. Już bez reklamy wygląda o niebo lepiej, a z dużym neonem - genialnie.

- Chciałem na początku odtworzyć wszystkie neony z pierwszej ścieżki Szlaku Neonów. Niestety okazało się to niemożliwe. Np. niektóre neony wisiały na kamienicach, które już nie istnieją, albo kamienica jest teraz zasłonięta przez drzewa, słupy, prace ziemne. Dobrałem inne neony, zrobiłem własny research - opowiada Radek Grec.

Animator zapowiada kolejne filmy o neonach, ale teraz chce się skupić bardziej na reklamach świetlnych, zdobiących Katowice w latach międzywojennych.

Wizualizacja 1

Może Cię zainteresować:

Zabytkowa Aleja Kasztanowców przy Roździeniu będzie zrewitalizowana. Nowe miejsce spacerów dla katowiczan

Autor: Katarzyna Pachelska

22/06/2022

Mural ulica 1 Maja Katowice

Może Cię zainteresować:

Mural z podobizną Erwina Sówki powstaje w Katowicach. Widać już prawie całe malowidło

Autor: Katarzyna Pachelska

21/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon