Kolejny raz w Katowicach zorganizowano jedno z największych wydarzeń w Europie o tematyce gospodarczej. Zakończyła się XIV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W wydarzeniu udział wzięło 15 tys. uczestników, w tym 9 tys. stacjonarnie i 6 tys. śledzących dyskusje online. Akredytowało się także 550 dziennikarzy. Przez trzy dni odbyło się 150 sesji, na których znalazło się 1000 panelistów.
– Przez trzy dni kongresowych spotkań uczestnicy zgodnie podkreślali ogromną potrzebę i wagę dyskusji na żywo, której nie da się zastąpić rozmowami przez telefon czy online. To, co dało się zauważyć, to dobra energia towarzysząca pierwszemu Kongresowi po osłabieniu i oswojeniu pandemii, ale też zorientowanie na działanie, tak charakterystyczne dla biznesu i przedsiębiorczości. Europejski Kongres Gospodarczy od lat daje przestrzeń do wypracowywania konkretnych rozwiązań i projektów, dbamy o to, żeby nasi goście wyjeżdżali stąd z poczuciem sprawczości i zaangażowania w najbardziej aktualne tematy i problemy, z jakimi mierzy się świat – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator i inicjator Kongresu.
Największym i jednocześnie najważniejszym elementem tegorocznego kongresu była jego formuła. Paneliści oraz uczestnicy mogli powrócić do spotkań w tradycyjnej formule, za czym szła także frekwencja oraz ranga zaproszonych gości, którzy dzielili się z innymi swoimi przemyśleniami podczas paneli dyskusyjnych.
Zobacz film z Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach
W związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną za wschodnią granicą, na dwa miesiące przed wydarzeniem zmieniono tematykę paneli dyskusyjnych. – Wszyscy rozumiemy konieczność reagowania na to, co dzieje się w Ukrainie, nie tylko ze względu na chęć niesienia Ukraińcom wsparcia i pomocy. W każdej dziedzinie naszego życia, w każdej branży, w każdym przedsiębiorstwie daje się zauważyć jakaś zmiana wynikająca z sytuacji geopolitycznej, czy to będą kwestie bezpieczeństwa energetycznego, czy zerwanych łańcuchów dostaw, czy wreszcie radzenia sobie samorządów z napływem uchodźców – potrzebujemy o tym rozmawiać i szukać recept, jak to wszystko poukładać na nowo – podkreśla Wojciech Kuśpik.
W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyło się także wydarzenie skierowane do młodych: Europejskie Forum Młodych Liderów, które przez trzy dni (25-27 kwietnia, 2022 r.), równolegle do EKG odbywało się w sercu kampusu Uniwersytetu Śląskiego.