Nowa wystawa czasowa „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia” w Muzeum Śląskim prezentuje historię kopalni „Katowice”, wcześniej kopalni „Ferdynand” oraz kilka fenomenów kulturowych powstałych w wyniku 176 lat eksploatacji górniczej w tym miejscu w dzielnicy Bogucice. Dzisiaj znajduje się tu Muzeum Śląskie, a kilka budynków KWK "Katowice" ocalało i tworzy część Muzeum.
Historia kopalni „Katowice” („Ferdynand”) zaczęła się w 1823 roku. Początkowo prosta eksploatacja płytko zalegających pokładów przerodziła się z upływem czasu w wartościowy zakład wydobywczy. Kolejni właściciele, administratorzy oraz kierownicy dokładali starań, aby wyposażyć go m.in. w dostępne nowości techniczne, a liczne pokolenia górników z zaangażowaniem sięgały po zalegające w tym miejscu bogate złoża. Działalności zakładu towarzyszyło także wiele inicjatyw społecznych, obejmujących z biegiem lat kolejne dziedziny. Ludzie związani z kopalnią mogą godzinami opowiadać wydarzeniach kulturalnych, obchodach barbórkowych, wczasach pracowniczych czy imprezach sportowych.
Wystawa w budynkach Stolarni i Spichlerza od 16 września
Wystawa podzielona została na dwa bloki. Blok „Po pracy” prezentowany jest w budynku Spichlerz i prezentuje zagadnienia społeczne towarzyszące działalności górniczej tj.: górniczy archetyp Górnego Śląska, obrzędowość górniczą, działalność plastyków amatorów z grupy „Gwarek 58”, tradycję górniczego muzykowania oraz wpływ kopalni na miasto i jej mieszkańców, tworzenie się społeczności lokalnych, klubów sportowych wokół działalności kopalni. Odrębną część stanowi blok tematyczny „Praca”, który udostępniony jest w budynku Stolarni. Tutaj prezentowane są dzieje kopalni jako zakładu. Motywem przewodnim tej części wystawy jest proces przeróbki węgla. Inspirację instalacji stanowi naziemna część kopalni, w której prowadzony był podział urobku na poszczególne asortymenty węgla, gdzie sortowano kamienie od cennego kruszcu.
- Kopalnię zamknięto, ale pamięć o niej przetrwała - mówią pracownicy Muzeum Śląskiego. - Miejsce to zyskało szansę, której nie miało wiele innych zakładów spośród kilkudziesięciu działających w województwie śląskim. Duża część historycznych zabudowań została zachowana, a dzięki adaptacji na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach stała się wizytówką Śląska, jedną z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni regionu. Ze względu na szacunek do miejsca, w którym się znajdujemy, jego bogatej historii, tradycji oraz dziesiątek tysięcy ludzi związanych z nim zawodowo i emocjonalnie 200-lecie kopalni zostało uczczone jubileuszową wystawą - zachęcają do wizyty w Muzeum Śląskim.
Kuratorem wystawy jest dr Piotr Rygus. Uroczysty wernisaż odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 18.00. w związku z koncertem „Śląsk. Remiks 2023” w piątek 15.09.2023, wejście do muzeum będzie bezpłatne, a wtorek 12.09.2023 r. będzie dniem płatnym. Bilety będą kosztować 1 zł.
Godziny otwarcia Muzeum Śl.
- poniedziałek: nieczynne
- wtorek-niedziela: 10:00-20:00
Bilety na wszystkie wystawy (ważne 1 dzień)
- Bilet normalny indywidualny: 24 zł
- Bilet ulgowy indywidualny: 16 zł
- Bilet grupowy normalny (do nabycia tylko w kasach): 18 zł
- Bilet grupowy ulgowy (do nabycia tylko w kasach): 12 zł
- Bilet rodzinny (do nabycia tylko w kasach): 62 zł
Wystawa dostępna dla zwiedzających od 16 września 2023 r. do 30 czerwca 2024 r.
Koncert pokazujący różnorodną tradycję i historię Śląska
Po oficjalnym otwarciu wystawy odbędzie się wydarzenie muzyczne pt.: "Śląsk. Remiks 2023". Jest to koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego z udziałem plejady wokalistów młodego pokolenia wywodzących się z nurtu muzyki rozrywkowej i alternatywnej. Projekt muzyczny mierzy się z różnorodną tradycją i historią Śląska - obok utworów ludowych wywodzących się z terenu Beskidu Śląskiego (Zbigniew Wałach i jego zespół Symfonia Beskidów) oraz ich opracowania (Daniel Bloom) usłyszymy kompozycje współczesne, opierające się na wierszach Herberta, Wojaczka, Kijonki, Norwida.
Do projektu zaproszono:
- Jakuba Skorupę,
- Justynę Święs,
- Natalię Niemen,
- Grubsona,
- Baascha,
- usłyszymy także Symfonię Beskidów Zbigniewa Wałacha, Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy Aukso oraz zespół muzyczny Miłosza Wośko.
Koncert odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 20.00 na scenie plenerowej ustawionej na parkingu naziemnym Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Wstęp wolny.