Na bezpieczeństwo rowerzystów wpływ ma wiele czynników zewnętrznych jak pora dnia, pogoda czy stan nawierzchni oraz rozwój infrastruktury rowerowej. Najważniejsze jednak są dwa czynniki - zachowanie rowerzystów i zachowanie innych uczestników ruchu drogowego wobec rowerzystów. Taki jest cel akcji Bezpieczny Cyklista, właśnie przypomnienie podstaw zachowania się na drodze użytkowników rowerów.
Podstawowe wyposażenie roweru:
- Z przodu przynajmniej jedno światło pozycyjne stałe lub migające;
- Z tyłu przynajmniej jedno czerwone światło pozycyjne i przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkątny;
- Co najmniej jeden działający hamulec i dzwonek.
Rowerzysta ma obowiązek jeździć po drodze dla rowerów, jeśli jest ona wytyczona w tym kierunku, w którym porusza się rowerzysta. W przypadku, gdy droga dla rowerów pokrywa się z chodnikiem pierwszeństwo zawsze ma pieszy.
Rowerzysta może jeździć po chodniku tylko, gdy opiekuje się innym rowerzystą, który nie skończył 10 lat, gdy chodnik jest szerszy niż 2 m, droga dla samochodów pozwala na wyższą prędkość niż 50 km/h, a nie ma obok drogi dla rowerów lub gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na bezpieczną jazdę po drodze.
Dzieci młodsze niż 10 lat mogą jeździć rowerem tylko pod opieką starszych. Dzieci do 7 lat mogą być pasażerami na rowerze pod warunkiem, że siedzą na osobnym siodełku. Kierujący rowerem musi mieć wtedy więcej niż 17 lat.
Natomiast kierowcy samochodów muszą ustąpić pierwszeństwa rowerzystom przejeżdżającym przez przejścia dla rowerów, wyprzedzając je z kolei muszą zachować odstęp przynajmniej jednego metra. Zawsze przy przejazdach dla rowerów musimy zachować szczególną ostrożność.
Może Cię zainteresować: