Wracają spacery historyczne po Katowicach. Cztery wycieczki we wrześniu

Ewangelickie ślady, osiedle ogród, moderna czy szlak neonów – rusza kolejna edycja spacerów historycznych po Katowicach. We wrześniu zaplanowano cztery wycieczki w różne zakątki miasta.

Katowicka moderna

Spacery historyczne po Katowicach od kilku lat organizuje Fundacja z Pasją. Takie wycieczki były już prowadzone m.in. po: Nikiszowcu, Szopienicach, Giszowcu, Dąbrówce Wielkiej czy śladami Kazimierza Kutza.

Na wrzesień 2022 r. zaplanowano kolejną edycję spacerów. Tym razem będą to wycieczki po ewangelickich śladach Katowic, Giszowcu, katowickiej modernie oraz szlakiem neonów. Udział w spacerach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod adresem mailowym: spacery@fundacjazpasja.pl.

Spacery historyczne po Katowicach. Program:

  • 15 września, godz. 17.00
    Ewangelickie Katowic
    e. Prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz.
    Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół Zmartwychwstania Pańskiego.
  • 20 września, godz. 17.00
    Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna
    . Prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz.
    Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.
  • 26 września, godz. 17.00
    Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku
    . Prowadzenie Tomasz Kiełkowski.
    Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.
  • 29 września, godz. 21.00
    Katowickie neony
    . Prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz.
    Katowice to miasto młode (prawa miejskie posiada od 1865 roku) i wciąż nowoczesne. Można powiedzieć, że gen nowoczesności mamy wpisany w nasze DNA. Na przełomie XIX i XX wieku nazywane „Eine kleine Großstadt” – „maleńka metropolia”, niewielkie jeszcze wówczas miasto, ale z światowym, wielkomiejskim polotem. W latach trzydziestych zwane szumnie „polskim Chicago” od powstających tu pierwszych drapaczy chmur i ultranowoczesnych modernistycznych gmachów. W latach PRL śmiało można było określić Katowice stolicą polskich neonów i najjaśniej rozświetlonym polskim miastem, z niemal tysiącem neonów rozsianych po całym mieście.
Katowicka Moderna

Może Cię zainteresować:

Dlaczego do Katowic pielgrzymują fani architektury? Wabi ich Szlak Moderny. Zapraszamy na fotowycieczkę po Szlaku

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2022

Katowice w roku 1872 4

Może Cię zainteresować:

Najstarsze fotografie Katowic. Spacer w 1872 roku, czyli młode miasto w budowie [ZDJĘCIA]

Autor: Tomasz Borówka

26/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon