Więcej zieleni w Katowicach. Remont Warszawskiej wchodzi w kolejną fazę a KTBS ma zielony plan

Zazielenianie Katowic trwa. Postępują prace nad metamorfozą ulicy Warszawskiej. Od poniedziałku (17.10.) częściowo zamknięty zostanie kolejny jej odcinek. Jednak Warszawska to niejedyne miejsce, gdzie trwa zielona ofensywa. KTBS właśnie zazielenia swoje osiedla.

Od poniedziałku (17.10.) kolejne zmiany na ulicy Warszawskiej w Katowicach.

- Prace na ulicy Warszawskiej trwają – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Na odcinku od ulicy Dyrekcyjnej do Mielęckiego zakończono prace rozbiórkowe, zrobiono odwodnienie i elementy podziemne. Instalowana jest warstwa wierzchnia. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem i w drugim kwartale przyszłego roku zobaczymy efekty tej metamorfozy. To jeden z ważniejszych projektów, jaki obecnie realizujemy. Po przebudowie ulicy Dworcowej, ulica Warszawska będzie kolejną, gdzie pojawi się zieleń i zostanie ograniczony ruch samochodów - dodaje prezydent.

Jak mówi Marcin Krupa, równie ważne, co zazielenianie centrum miasta, jest także podejmowanie tych działań w kolejnych dzielnicach.

- Wykonawcy wciąż mogą składać oferty na realizację czterech parków na terenie Katowic. Dzięki tym działaniom na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej powstaną nowe przestrzenie parkowe. Teraz do akcji zazielenienia miasta włącza się także miejska spółka – KTBS, tak, by mieszkańcy kolejnych osiedli także zyskali więcej zielonych przestrzeni – dodaje prezydent.

Częściowe zamknięcie odcinka Warszawskiej od ul. Mielęckiego do Francuskiej

Od poniedziałku przebudowa ulicy Warszawskiej wkracza w kolejną fazę. W związku z tym zamknięty będzie odcinek ulicy Warszawskiej od ulicy Mielęckiego do Francuskiej. Jest to związane ze startem prac rozbiórkowych. Ograniczenia w ruchu obejmować będą południową stronę ulicy Warszawskiej.

Ruch pojazdów w kierunku od ulicy Szkolnej do ulicy Francuskiej odbywać będzie się po torowisku tramwajowym. Utrzymana zostanie ciągłość ruchu pieszych oraz dojścia i dojazdy do poszczególnych posesji. Po północnej stronie ulicy Warszawskiej (przy Kościele Ewangelickim) utrzymane będą dotychczasowe dwa pasy ruchu, chodnik oraz przystanek autobusowy. Natomiast na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Szkolnej tymczasowo wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna, skręcanie pojazdów w prawo z ulicy Warszawskiej w ulicę Szkolną odbywać się będzie wyłącznie jednym pasem ruchu. Na skrzyżowaniu zostaną utrzymane istniejące przejścia dla pieszych.

Przypomnijmy, że ulica Warszawska na kilkusetmetrowym odcinku zmieni swoje oblicze. Od skrzyżowania z ul. Szkolną w kierunku Rynku zostanie ograniczony ruch samochodowy, a po obu stronach torowiska znajdzie się reprezentacyjny deptak. Z kolei od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej wprowadzona zostanie strefa Tempo 30. Ponadto ulica zostanie podzielona na trzy sektory – różniące się sposobem aranżacji terenu, a cały odcinek wypełni duża liczba roślin oraz elementów małej architektury.

Zielone dzielnice i osiedla

Zieleń pojawia się też w dzielnicach. Pod koniec zeszłego tygodnia przy ul. Sławka na os. Witosa zostało posadzonych 12 drzew – to

  • 3 śliwy wiśniowe,
  • 3 jarząby pospolite
  • 3 klony royal red.

Drzewa zostały posadzone dzięki współpracy Katowickiego Towarzystwa Mieszkaniowego i przedsiębiorstwa ciepłowniczego Dalkia. Świeżo posadzone śliwy nawiązują do już istniejącego zagospodarowania terenów zielonych tj. do rosnących w tej okolicy drzew tego gatunku. Nowe zielone akcenty, które w ostatnim okresie pojawiły się na osiedlach TBS-u nie są tam pierwszymi lecz kontynuacją opracowanej w tym celu koncepcji zagospodarowania terenów zielonych.

Niedawno mieszkańcy osiedli KTBS m.in. przy ulicach Złotej , Krasińskiego, Skowrońskiego, Równoległej czy Bohaterów Monte Cassino mogli napotkać przy swoich domach donice z ozdobnymi krzewami i kwiatami lub zauważyć duże ilości nowych roślin na terenach zielonych przy budynkach. Na wiosnę spora ilość zieleni została posadzona na osiedlu przy ul. Leopolda. Ciekawym akcentem są także postawione w zeszłym roku przed siedzibą KTBS, kolorowe donice z drzewkami.

- Wiemy, że mieszkańcy oczekują zieleni wokół miejsca zamieszkania, dlatego robimy wszystko, by nasze osiedla były pełne roślin – i chyba możemy pochwalić się sukcesem pod tym względem. Wiele osób odwiedzających zasoby KTBS po raz pierwszy jest pod wrażeniem ilości i poziomu utrzymania posadzonej na nich zieleni. To jednak nie koniec, bo postawiliśmy sobie ambitny plan dodatkowego zazielenienia naszych terenów – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Działania KTBS mające na celu zwiększenie ilości zieleni na osiedlach to nie przypadek. Spółka realizuje przyjętą w zeszłym roku zieloną strategię. Celem strategii jest, jak deklarują władze, wykorzystanie na osiedlach każdej możliwej przestrzeni na nasadzenia, ale tak, by nie zmniejszać komfortu życia mieszkańców. Tereny zielone, którymi zarządza KTBS to ponad 37,5 tyś. m2, co stanowi powierzchnię większą od 5 boisk piłkarskich. Dodatkowo spółka zarządza 15 placami zabaw. Założony przez KTBS plan przewiduje dogęszczenie roślinności na obecnie zielonych terenach oraz nasadzenia w miejscach, które z różnych przyczyn na osiedlach dziś zielone nie są, a także zazielenianie ścian, wiat i słupów. Wdrożenie zielonej strategii ma w sumie doprowadzić w ciągu dwóch lat do nasadzenia na osiedlach 108 nowych drzew i niemal 2000 krzewów – możliwe jest także założenie 1500 m2 łąk kwietnych.

- Światowe trendy jednoznacznie wskazują zielony kierunek transformacji miast, dlatego jesteśmy przekonani, że inwestycje w zieleń spowodują, że nasze osiedla staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla obecnych i nowych mieszkańców – dodaje prezes Olesiński.

Inwestycje w zieleń to nie jedyne proekologiczne działania KTBS. Spółka instaluje także na swoich osiedlach zbiorniki retencyjne oraz powszechnie wykorzystuje energię wytwarzaną w panelach fotowoltaicznych. Jedną z najważniejszych inwestycji, do których przygotowuje się w tej chwili spółka jest osiedle przy ul. Kosmicznej, które ma szanse być najbardziej awangardowym, pod względem poszanowania środowiska naturalnego, budowanym przez podmiot publiczny osiedlem w Polsce.

Jodek potasu

Może Cię zainteresować:

Ponad 100 punktów dystrybucji jodku potasu będzie w Katowicach. Na razie miasto nie chce jeszcze podać ich wykazu

Autor: Katarzyna Pachelska

13/10/2022

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Może Cię zainteresować:

Rozpoczęto sadzenie stu dębów w okolicy Nowego Nikiszowca. Powstaje Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Autor: Patryk Osadnik

11/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon