Wigilia i Sylwester wolne od opłat w katowickiej strefie płatnego parkowania

Kierowcy w Katowicach dostali już prezent na Gwiazdkę. Będą mogli za darmo parkować m.in. w Wigilię i Sylwestra na terenie śródmiejskiej i „zwykłej” strefy płatnego parkowania. Wprowadzono też zerową stawkę opłat dla „podmiotów świadczących usługi opieki hospicyjnej lub paliatywnej, posiadających status organizacji pożytku publicznego” z Katowic.

M. Wroński
Strefa platnego parkowania Katowice

Za kilka tygodni minie rok od wprowadzenia na terenie Katowic nowych zasad parkowania. Za ich sprawą strefę płatnego parkowania poszerzono i podzielono na dwie części:

  • „Strefę A” (Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania),
  • „Strefę B” (Strefa Płatnego Parkowania).

„Strefa A” objęła ścisłe centrum miasta, a „Strefa B” jego obrzeża. Dla każdej strefy wprowadzono różne stawki za postój.

Dotychczas w śródmiejskiej SPP były one pobierane od poniedziałku do soboty (za wyjątkiem sobót stanowiących dni ustawowo wolne od pracy), w „zwykłej” SPP od poniedziałku do piątku.

To się jednak wkrótce zmieni. Na wrześniowej sesji Rady Miasta Katowice przyjęto nowelizację uchwały „w sprawie ustalenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz Strefy Płatnego Parkowania dla pojazdów samochodowych na drogach publicznych na obszarze miasta Katowice”.

Zgodnie z nią na terenie ŚSPP opłaty mają być pobierane od poniedziałku do soboty między godziną 7 a 17 za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, a także 24 grudnia, 31 grudnia, piątku oraz soboty poprzedzających Wielkanoc. Z kolei w SSP trzeba będzie płacić za postój w dni robocze od poniedziałku do piątku między godziną 7 a 17 z wyjątkiem 24 grudnia, 31 grudnia i piątku poprzedzającego Wielkanoc.

Nowelizacja wprowadziła ponadto zerową stawkę opłat dla „podmiotów świadczących usługi opieki hospicyjnej lub paliatywnej, posiadających status organizacji pożytku publicznego”, których główna siedziba lub siedziba oddziału, czy filii znajduje się w Katowicach (przy czym z takiej zerowej stawki może korzystać maksymalnie sześć pojazdów należących lub użytkowanych przez takie podmioty).

Zmiany pojawią się także w samym regulaminie poboru opłat. I tak wniesienie opłaty abonamentowej za „Parkingową kartę mieszkańca”, „Parkingową kartę przedsiębiorcy”, „Abonament miesięczny”, „Abonament kwartalny” oraz „Abonament półroczny” ma odbywać się poprzez płatność gotówką do kasy MZUiM, bądź za pośrednictwem strony internetowej, wskazanej w zarządzeniu prezydenta miasta.

- Wnosząc opłatę za pośrednictwem strony internetowej, po poprawnej weryfikacji złożonego wniosku należy dokonać płatności za pomocą przesłanego mailem linku do płatności. Brak jest możliwości wnoszenia opłat przed złożeniem wniosku drogą elektroniczną – czytamy w nowelizacji uchwały, która została już ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wejdzie w życie w najbliższy poniedziałek, 21 października.
Plac sejmu slaskiego katowice2

Może Cię zainteresować:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowych zasadach parkowania w Katowicach. Nawet 8,40 za godzinę

Autor: Patryk Osadnik

01/12/2023

Boguslaw Molecki centrum przesiadkowe Katowice Zawodzie

Może Cię zainteresować:

W innych miastach dawno zrobiono porządek z parkowaniem w centrum. Dr inż. Molecki: "Na Śląsku życie radośnie upływało bez takich problemów"

Autor: Michał Wroński

29/12/2023

Katowice ul. Słowackiego

Może Cię zainteresować:

Zamknięcie wiaduktu na Mikołowskiej w Katowicach. Zmiana zasad ruchu w śródmieściu Katowic. Podążajcie za żółtymi strzałkami

Autor: Katarzyna Pachelska

07/10/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon