Katowice przygotowują się do zmiany polityki parkingowej. Wiąże się to też z likwidacją niektórych miejsc parkingowych w centrum miasta. Dzisiaj w obszarze przyszłej Strefy Płatnego Parkowania jest 9155 miejsc, docelowo będzie 8043. W mniejszej Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania jest 2365 miejsc, będzie 2062.
Więcej o planowanych zmianach: Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach po nowemu. Będą w sumie 2 strefy: zwykła i śródmiejska. Stawki opłat są znane
Zmiany na kolejnych ulicach śródmieścia Katowic
Katowicki Miejski Zarząd Ulic i Mostów tłumaczy, że konieczne jest nie tylko oznakowanie poziome i pionowe ulic w centralnych dzielnicach miasta, ale także dostosowanie infrastruktury do obowiązujących przepisów i zapobieganie niepożądanym sytuacjom na ulicach, takim jak tarasowanie chodników przez samochody.
Ze względu na duży teren objęty działaniami zmiany mają być realizowane stopniowo na poszczególnych obszarach, zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Wykonawca w kolejnych dwóch tygodniach rozpocznie prace prowadzone na:
- ul. Mikołowskiej,
- placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej,
- ul. Andrzeja,
- ul. Marii Skłodowskiej-Curie (od ul. Andrzeja do ul. Żwirki i Wigury),
- ul. Mikołaja Kopernika,
- ul. Teatralnej,
- ul. Szkolnej,
- ul. Sokolskiej,
- ul. Jana III Sobieskiego,
- ul. Dąbrówki,
- ul. Batorego,
- ul. Kościuszki.
Ponadto kontynuowane będą prace na:
- ul. Uniwersyteckiej,
- ul. Piastowskiej,
- ul. Teatralnej,
- ul. Szkolnej,
- ul. Moniuszki,
- pl. Wolności (Od ul. Sądowej do ul. Sokolskiej),
- Jana III Sobieskiego (od Gliwickiej do dworca + nr. 23, 24, 26),
- ul. Opolskiej (od Jana III Sobieskiego do Dąbrówki),
- ul. Zabrskiej,
- ul. Mickiewicza (od Sokolskiej do Jana III Sobieskiego),
- ul. Stawowej,
- ul. Piotra Skargi,
- ul. Słowackiego,
- ul. Pocztowej.
Zamiast dzikich miejsc parkingowych - donice z zielenią albo stojaki na rowery
Przy każdym kolejnym etapie prac mieszkańcy będą informowani różnymi kanałami, a w miarę możliwości za wycieraczkami samochodów pojawią się karteczki z prośbą o przeparkowanie pojazdu w konkretnych dniach, by można było przeprowadzić działania.
- Musimy pamiętać, że wykonanie oznakowania – zwłaszcza poziomego – jest uzależnione również od warunków atmosferycznych - zaznaczają urzędnicy.
Łącznie zdemontowanych zostanie ponad 1700 dotychczasowych znaków pionowych i pojawią się 3332 nowe znaki. Prace obejmą też oznakowanie poziome. Wykonawca usunie 8 tys. metrów kwadratowych znaków i naniesie na ulice prawie 11 300 metrów kwadratowych nowego oznakowania.
- Konieczne jest także zadbanie o to, by w miejscach do tego nieprzeznaczonych kierowcy nie mogli pozostawiać swoich pojazdów. Tam, gdzie przestrzeń miejska będzie dawała taką możliwość, zamontowane zostaną m.in. elementy małej architektury (na przykład donice z zielenią) czy stojaki na rowery. W pozostałych miejscach służby skorzystają z innych rozwiązań – barierek oraz słupków - dodają urzędnicy.
Może Cię zainteresować: