Wieczór z Mikołajem Bejlungiem, śląskim szpiegiem w niemieckim mundurze, w Teatrze Śląskim w Katowicach

Teatr Śląski w Katowicach zrealizował już spektakl na podstawie historii życia Mikołaja Bejlunga, śląskiego szpiega w niemieckim mundurze, który według wspomnień wielu osób był pierwowzorem postaci Hansa Klossa z filmu „Stawka większa niż życie”. Teraz zaprasza też na pokaz filmu dokumentalnego poświęconego tej postaci.

Przemysław Jendroska
What the hail spektakl fot Przemyslaw Jendroska 99

Postać Mikołaja Beljunga odkrył dla katowickiej publiczności Bartłomiej Błaszczyński, autor i reżyser sztuki „What the heil?!”. Jego spektakl w Teatrze Śląskim to próba rekonstrukcji życiorysu tego tajemniczego bohatera śląskiego ruchu oporu podszywającego się pod SS-manna, biznesmena, księdza czy kogo było trzeba.

Śląski szpieg w mundurze SS-manna

Mikołaj Bejlung był śląskim szpiegiem w niemieckim mundurze, który według wspomnień wielu osób był pierwowzorem postaci Hansa Klossa z filmu „Stawka większa niż życie”. Co dzisiaj o nim wiemy? Okazuje się, że jak przystało na prawdziwego szpiega - niewiele. Wiemy, że był pierwszym dyrektorem Stadionu Śląskiego i właścicielem węgierskiej restauracji na Mariackiej w Katowicach. O swojej szpiegowskiej przeszłości nie tylko nic nie mówił, lecz wielokrotnie jej zaprzeczał.

Nie tylko Teatr Śląski zafrapowała ta niezwykła, choć dotąd mało znana postać. TVP Gdańsk na zlecenie TVP Historia zrobiła kolejny krok w odkrywaniu tajemnic życiorysu Beljunga, realizując film dokumentalny, który zostanie premierowo zaprezentowany w Teatrze Śląskim.

Pokaz filmu dokumentalnego o Bejlungu

Wszyscy fani szpiegowskich historii mają niepowtarzalną okazję spędzić wieczór z Beljungiem. We wtorek 28 marca 2023 r. o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej można obejrzeć „What the heil?!”, a o godz. 20.00 na Scenie w Malarni odbędzie się pokaz filmu „Nazywam się Beljung, Mikołaj Beljung” w reżyserii Andrzeja Ciecierskiego.

Andrzej Ciecierski, urodzony w 1964 roku w Gdyni, reżyser filmów dokumentalnych i reportaży, operator filmowy. Całe życie związany z rodzinnym miastem i regionem pomorskim. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, po ukończeniu której otrzymał tytuł magistra sztuki. Od listopada 1986 roku pracownik TVP Gdańsk jako operator obrazu, a od kilku lat również jako samodzielny twórca i reżyser filmów dokumentalnych i reportaży na różne anteny TVP. Jest laureatem kilku nagród na przeglądach i konkursach dziennikarskich Telewizji Polskiej. Prezentował swoje dokumenty na kilku festiwalach, między innymi na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni oraz Zamojskim Festiwalu Filmowym "Spotkania z historią", gdzie otrzymał nagrodę w kategorii film dokumentalny. W swoich dokumentach i reportażach zajmuje się różnorodną tematyką, ale zawsze najważniejszy jest dla niego człowiek i jego losy pozwalające uchwycić ogólnospołeczne mechanizmy.

Katowice rok 1936

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Śląskie chachary. W Murckach bezbożne pieśni i był nawet pokaz, że człowiek od małpy pochodzi

Autor: Dariusz Zalega

24/03/2023

Dom wojciecha kilara katowice 11

Może Cię zainteresować:

Wybrano wykonawcę Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Dom słynnego kompozytora będzie rozbudowany

Autor: Redakcja

24/03/2023

Automatyczny parking katowice 1

Może Cię zainteresować:

15 ważnych, choć czasem naiwnych, pytań o automatyczne parkingi na Tylnej Mariackiej. I odpowiedzi! O elektryki, brak prądu, pożar, hałas

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon