Wezbrane rzeki, cieki i potoki w Katowicach. Zalania i podtopienia w licznych miejscach. Niż genueński daje się też we znaki w stolicy województwa

Niż genueński, niosący nawalne i obfite opady deszczu, od wczoraj wisi nad południową i centralną Polską. Poważna sytuacja jest w woj. opolskim i dolnośląskim, ale również na południu woj. śląskiego, w okolicach Cieszyna, Pszczyny, Jastrzębia-Zdroju. W Katowicach też można obserwować wezbrania lokalnych cieków i potoków. Straż pożarna informuje o licznych interwencjach w mieście.

AKTUALIZACJA, godz. 20.00

Straż pożarna wyjeżdżała dziś 55 razy, wśród zgłoszeń m.in.

  • rozlewiska na ul. Upadowej i Studenckiej, na miejsce zadysponowano PSP,
  • zalanie na al. Roździeńskiego (wiadukt przy sklepie Ikea), na miejsce zadysponowano PSP,
  • zalanie autostrady A4 (pod wiaduktem z ul. Mikołowską), na miejsce zadysponowano PSP,
  • kontrola poziomu rzeki Rawy na wysokości ul. Bednarskiej, na miejsce zadysponowano Straż Miejską.

Trwają również interwencje w budynkach mieszkalnych przy ul.:

  • Braci Mniejszych,
  • Książęcej
  • Grota-Roweckiego,
  • Wajdy

AKTUALIZACJA, godz. 15.00

Do godz. 15.00 straż wyjechała do 48 interwencji. W dyspozycji jest prawie 100 strażaków PSP i OSP, 80 policjantów i 14 strażników miejskich.

Sytuacja rzek jest stale monitorowana, po rekomendacjach Straży Pożarnej koryto rzeczne Rawy w trzech wyznaczonych przez straż miejscach będzie dodatkowo wzmocnione.

Ze zgłoszonych interwencji w ostatnich godzinach:

  • ul. Grota-Roweckiego - przy Lidlu wylała rzeka Mleczna, na miejsce zadysponowano PSP i Straż Miejską,
  • zalana droga ul. Kościuszki na wysokości galerii Libero, na miejsce zadysponowano Straż Miejską. Droga jest przejezdna,
  • zalana droga pod wiaduktem na ul. Bocheńskiego, na miejsce zadysponowano służby MZUiM,
  • zalana droga pod wiaduktem przy ul. Francuskiej 70, na miejsce zadysponowano Straż Miejską. Droga jest przejezdna,
  • szpital Angelius przy ul. Fabrycznej, zgłoszona woda w piwnicy, na miejsce zadysponowano PSP.

AKTUALIZACJA, godz. 13:30

Zgodnie z najnowszymi danymi IMGW, opad deszczu za ostatnie 6 godzin wyniósł 36,4 mm. W związku z intensywnymi opadami deszczu, podjęto działania w następujących lokalizacjach:

  • ul. Ceramiczna: zgodnie z rekomendacją policji, droga została zamknięta z powodu wysokiego poziomu wody. Prosimy o korzystanie z alternatywnych tras.
  • ul. Lwowska: pod wiaduktem kolejowym droga jest nieprzejezdna z powodu podtopienia. Trwają prace służb w celu przywrócenia przejezdności,
  • al. Roździeńskiego: na miejscu pracują służby Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów oraz Państwowej Straży Pożarnej, które zajmują się usuwaniem skutków podtopienia,
  • ul. Wojska Polskiego: na skutek rozlewiska rzeki Mleczna, zalany został plac zabaw. Państwowa Straż Pożarna prowadzi działania mające na celu usunięcie wody i zabezpieczenie terenu,
  • ul. Północna: obecność Straży Miejskiej oraz Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, które pracują nad usunięciem skutków podtopienia oraz monitorowaniem sytuacji,
  • ul. Grota-Roweckiego: rozlewisko rzeki Mleczna w tym rejonie. Na miejscu działają Państwowa Straż Pożarna oraz Straż Miejska, które prowadzą działania i monitorują sytuację.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Jak podaje bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, na godz. 11 14 września straż pożarna odnotowała 612 zdarzeń w województwie (licząc od 12 września), związanych z opadami deszczu. Licząc tylko od północy 14 września - 523. Najwięcej dotyczy powiatów cieszyńskiego i pszczyńskiego.

Sytuacja związana z ulewami na bieżąco: Południe i centrum województwa śląskiego walczą ze skutkami ulew. Ponad 110 lokalnych podtopień

Więcej informacji o innych miastach:

Również w Katowicach można obserwować podniesiony poziom lokalnych cieków, potoków i rzek. Ślepiotka, zwykle spokojny ciek biegnący przez południowe dzielnice Katowic, zmieniła się w rwący potok. Również Kłodnica w Katowicach (w galerii zdjęć mamy fotografie z ulicy Kruczej w Panewnikach) niebezpiecznie zbliża się do granicy wylania.

Katowicka straż pożarna alarmuje o zalaniach i podtopieniach występują w licznych lokalizacjach w Katowicach.

Zalane są m.in.:

  • zjazd tunelem z DK81 w stronę Libero,
  • skrzyżowanie ul. Ceramicznej z ul. Górniczego Stanu
  • przejazd pod wiaduktem S86 w okolicy Agaty i IKEA

Dużo wody pod wiaduktem kolejowym (tym remontowanym niedawno) na ul. Kościuszki, koło Sewery oraz na ul. Bocheńskiego.

Interwencje trwają/trwały m.in. przy ulicach:

  • Górnośląskiej,
  • Grottgera,
  • Wojska Polskiego,
  • Ogrodowej,
  • Górniczego Stanu,
  • Brynowskiej,
  • Piotrowickiej,
  • Sołtysiej.

Misto informuje, że zbiorniki retencyjne są gotowe na przyjęcie wody deszczowej - ich zapełnienie na godz. 10:00 nie przekroczyło 30%.

Komunikat Urzędu Miasta Katowice z 14 września

Służby miejskie, w tym MZUiM, Wodociągi, KZGM, SM, PSP, OSP oraz Policja, wraz z pracownikami WZK i operatorami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, nieprzerwanie monitorują sytuację w mieście, korzystając z dostępnych zasobów danych Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analiz oraz z informacji dostarczanych przez IMGW.

Zgodnie z danymi IMGW, opad za ostatnią godzinę wyniósł 0,4 mm (14.09 05:00 UTC), za ostatnie 6 godzin 15,7 mm, a za ostatnią dobę 4,4 mm (13.09 06:00 UTC). W rejonie ul. Jana Pawła II, na rzece Rawa, w kulminacyjnym okresie opadów minionej nocy odnotowano stan wody na poziomie 111 cm (stan alarmowy zaczyna się od 189 cm). Rzeka wykazuje tendencję spadkową.

Minionej nocy zidentyfikowano jedno niewielkie rozlewisko w rejonie ul. Meteorologów, które zostało niezwłocznie usunięte przez służby. Drogi, mosty i infrastruktura nie uległy uszkodzeniu. W związku z rozlewiskiem zamknięto skrzyżowanie ul. Ceramicznej z ul. Górniczego Stanu. Prosimy o wybieranie alternatywnych tras. Apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Intensywne opady mogą powodować utrudnienia w ruchu drogowym. Prosimy o rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Katowickie Wodociągi prowadzą monitoring wypełnienia oraz natężenia przepływu w kanalizacji. Pomiary te są wykonywane w 185 punktach pomiarowych.

W ostatnich dniach pracownicy MPGK w porozumieniu z MZUiM sprawdzali stan studzienek kanalizacyjnych i w razie konieczności je czyścili. Wyczyszczone zostały także przydrożne rowy melioracyjne. KISA opróżniła zbiorniki retencyjne. W Katowicach jest ich 27 i mogą przyjąć 11 mln litrów wody. Zbiorniki retencyjne nie tylko umożliwiają czasowe zatrzymanie deszczówki, jej magazynowanie i opóźnienie jej odpływu do odbiornika. Pozwalają także na wykorzystywanie części zebranej wody, na przykład do podlewania zieleni miejskiej i czyszczenia ulic oraz chodników. Zbiorniki są podłączone do urządzeń monitorujących poziom stanu napełnienia, co umożliwia pracownikom spółki Katowickie Inwestycje S.A. bieżącą kontrolę ich zapełnienia. Sytuację na bieżąco monitorują patrole Straży Miejskiej.

Strażnicy kontrolują wszystkie cieki wodne i zidentyfikowane miejsca zagrożenia podtopieniami na terenie miasta. Sytuacja pogodowa jest także stale monitorowana poprzez portale IMGW i system KISMiA w zakresie rozlokowanych w wybranych punktach czujników poziomu wody w katowickich rzekach.

IMGW informuje o dalszych możliwych intensywnych opadach deszczu i wezbraniach rzek z przekroczeniem stanów alarmowych. Przypominamy, aby na bieżąco śledzić lokalne komunikaty oraz prognozy pogody. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami i będziemy informować o wszelkich istotnych zmianach.

Park slepiotka katowice

Może Cię zainteresować:

Park w dolinie rzeki Ślepiotki w Katowicach prawie gotowy. Nowe ciągi piesze, place zabaw, park dla psów i ogród społeczny

Autor: Redakcja

02/04/2024

Deszcz

Może Cię zainteresować:

Sztaby kryzysowe i odwołane imprezy. Nadciąga wielki deszcz. Zagrożenie podtopieniami w województwie śląskim

Autor: Arkadiusz Szymczak

13/09/2024

Wojewoda briefing

Może Cię zainteresować:

Ulewy nad woj. śląskim. Wojewoda Marek Wójcik: Jesteśmy dobrze przygotowani, a prognozy są bardziej optymistyczne niż wcześniej

Autor: Katarzyna Pachelska

13/09/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon