Świecie – jedno z najstarszych, polskich miast
Tak, to prawda. Świecie jest położone w województwie kujawsko-pomorskim, na Pojezierzu Pomorskim, zaraz u ujścia rzeki Wdy do Wisły i jest jednym z najstarszych, polskich miast. Na kartach historii Polski pierwszy raz pojawia się w roku 1198, kiedy to miasto stanowiło stolicę samodzielnego księstwa pomorskiego. Dziś na jego terenie można znaleźć wiele ciekawych zabytków, które otwierają turystów na dotąd nieznaną historię kraju nad Wisłą. Oczywiście miasto zachwyca swoją ciekawą architekturą i niezwykłą atmosferą.
Przyroda, otaczająca miasto, tworzy niezwykły krajobraz. Takiego widoku, nie da się wymazać z pamięci. Naturalnie nasuwa się pytanie, jakie lokalne atrakcje należy odwiedzić w pierwszej kolejności?
Odkrywając Świecie
Osoby, decydujące się na urlop w Świeciu z pewnością nie będą mogły narzekać na nudę. Swój wolny czas powinny poświęcić na odkrywanie historii tego miejsca, jak i jego okolic – a jest co zwiedzać. Między innymi chodzi o takie interesujące miejsca jak:
- Izba Regionalna Ziemi Świeckiej,
- Punkt Widokowy Diabelce,
- Park Miniatur,
- Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą w Chrystkowie (obowiązkowo należy zobaczyć: Zabytkową Chatę w Chrystkowie (1791 r.), stare odmiany jabłoni),
- Zespół pałacowo-parkowy w Sartowicach (obowiązkowo należy zobaczyć: ponad 450-letni dąb Graf Schwerin, nazwany na cześć Ulricha Wilhelma Schwerina von Schwanenfeld, właściciela posiadłości i niemieckiego oficera, który w 1944 roku dokonał nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera),
- Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu (popularnie zwany „Klasztorkiem”),
- Muzeum Pożarnictwa,
- Młyn w Grucznie,
- Sanktuarium Maryjne w Topolnie,
i oczywiście legendarny Zamek krzyżacki w Świeciu. Aktualnie jest on remontowany, ale nikt nie zabroni podziwiać jego majestatu z zewnątrz. Oczywiście nie można przejść obojętnie obok szlaku świeckich murali (tj. przy ul. Mestwina 18, ul. Sądowa 16, ul. Sądowa 9), czy szlaku kamiennych twarzy, ustawionych w różnych punktach miasta lub wmurowanych w ściany budynków (m.in. ul. Wojska Polskiego, Gimnazjalna, Klasztorna, Sądowa).
Okazuje się, że miasto obok zabytków, może pochwalić się interesującymi wydarzeniami kulturalnymi.
Tego nie można przegapić!
Nie da się ukryć, że Świecie to miasto, które intryguje od pierwszego spotkania i chce się do niego wracać. Z jednej strony można otworzyć się na niesamowitą historię, a z drugiej stać się uczestnikiem ciekawych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się każdego roku w mieście. Mowa tu o:
- Blues na Świecie Festival,
- Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych,
- Maratonie Piosenki Osobistej,
- Festiwalu Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka.
Dobra
zabawa, gwarantowana.
Pieszo, rowerem, a może kajakiem?
To już indywidualna decyzja. Świecie oprócz licznych zabytków, może pochwalić się szlakami:
- Pieszymi (m.in. niebieski szlak Ks. Władysława Łęgi, żółty szlak im. F. Chopina),
- Wodnym (tj. szlak Wdy),
- Rowerowymi (np. czerwony szlak Świecie – Czersk, międzynarodowy szlak rowerowy „Tysiąca Jezior”).
Osoby lubiące spędzać czas aktywnie powinny również odwiedzić lokalny Park Wodny, a w upalne dni Ośrodek Wypoczynkowy Deczno. Turyści, którzy zdecydują się na urlop właśnie w Świeciu odpoczną od codziennych obowiązków, zgiełku miasta, a przede wszystkim poznają ciekawą historię tego niezwykłego miejsca na Ziemi.
Świecie to miasto, idealne na letni
wypoczynek
Świecie
zaprasza!
WWW
| FACEBOOK | YOUTUBE