Wakacje bliżej natury? Oto 5 miejsc, które warto odwiedzić w Podlaskiem.

Wielu mieszkańców aglomeracji śląskiej decyduje się na wypoczynek w stylu slow. Powód? Praca i codzienne obowiązki potrafią dać im w kość. Zatem podczas upragnionego urlopu nie marzą o niczym innym, jak o wypoczynku w spokojnej, cichej okolicy, w której zieleni jest pod dostatkiem. Jednym z takich miejsc jest Podlaskie, pozwalające zwolnić tempo i zasilić się pięknem przyrody. Naturalnie nasuwa się pytanie, które miejsca warto odwiedzić?

Województwo podlaskie – bliżej natury

Podlaskie to miejsce, w którym czas płynie inaczej, a piękno fauny i flory jest tam wszechobecne. Nic więc dziwnego, że wielu turystów, w tym Ślązaków, decyduje się na urlop w tym regionie. Odwiedzających województwo podlaskie czeka błogi wypoczynek, a także zapierające dech w piersi krajobrazy, o których nie da się łatwo zapomnieć. Które miejsca należy odwiedzić? Oto kilka propozycji.

Białowieża

Białowieża – oko w oko z żubrem

Region Puszczy Białowieskiej to obszar, który już od pierwszego spotkania roztacza swój niesamowity urok, gdzie ludzie, zwierzęta i rośliny żyją ze sobą w harmonii. Bliskość nienaruszonej przyrody sprawia, że można podziwiać życie, które toczy się w lasach. Wystarczy wsłuchać się w śpiew ptaków, odgłos płynącej rzeki czy szum drzew.

Przygodę z miejscem łączącym różne kultury, religie i tradycje warto rozpocząć od Rezerwatu Pokazowego Żubrów, będącego domem dla żubrów, a także jeleni, dzików i łosi. Przed wejściem do Rezerwatu znajduje się Pawilon Edukacyjny, w którego interaktywnych salach warto pogłębić swoją wiedzę na temat jednego z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie – Puszczy Białowieskiej.

W sercu miasta znajduje się Park Pałacowy, który niegdyś otaczał carski pałac Aleksandra III. Dziś można podziwiać jedynie jego bramę pałacową, pełniącą funkcję Galerii w Bramie Carskiej. Co ciekawe, funkcjonuje tam jedno z najstarszych muzeów – Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego.

Supraśl – miasto, w którym można złapać oddech

Supraśl to uzdrowiskowe miasteczko położone w otoczeniu Puszczy Knyszyńskiej, jest kolejnym miejscem na mapie województwa podlaskiego, w którym można w pełni zasilić się naturą. To prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Spragnieni przygód mogą wziąć udział w spływie kajakowym rzeką Supraśl, przemierzyć szlaki Puszczy Knyszyńskiej rowerem lub wybrać się na pieszą wędrówkę po Puszczy.

Po dniu pełnym wrażeń warto poszukać wyciszenia w Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, gdzie chłonąc kunszt i piękno sztuki sakralnej można oddać się głębokiej refleksji. Wytchnienie przyniesie również spacer bulwarami Wiktora Wołkowa, zakończony odpoczynkiem na plaży nad Zalewem w Supraślu.

Suwałki – Suwalszczyzna czeka na odkrycie!

Tak, to prawda! Suwałki mogą pochwalić się nie tylko licznymi zabytkami i atrakcjami, ale również usytuowaniem. Miasto znajduje się w bliskim położeniu Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego, co oznacza sąsiedztwo najczystszych w kraju jezior, któremu wtóruje onieśmielający, polodowcowy pejzaż Suwalszczyzny.

Suwałki przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku. Jedni decydują się na spływ kajakowy Czarną Hańczą, zaś inni wsiadają na rowery i eksplorują trasę rowerową „Wokół Wigier”, czy decydują się na pieszą wędrówkę szlakiem do wsi Wodziłki.

Drohiczyn rzeka Bug

Drohiczyn – historyczna stolica Podlasia

Miłośnicy historii w pierwszej kolejności powinni zawitać do Drohiczyna – dawnej stolicy Podlasia. Zwiedzanie należy zacząć od Góry Zamkowej, z której roztacza się malowniczy pejzaż na rzekę Bug. Barwne krajobrazy Podlasia Nadbużańskiego wielokrotnie stawały się tłem dla znamienitych produkcji filmowych, m.in.: „Faustyny”, „Nad Niemnem”, a także serialu telewizyjnego „Ojciec Mateusz”.

Drohiczyn to również raj dla kajakarzy. Znajduje się tam jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa, a plaża miejska każdego roku ściąga miłośników tego sportu z całego kraju, podczas sportowego wydarzenia „500 kajaków”.


Łomża – miasto na styku kultur

Spragnieni kontaktu z naturą mają tam ją na wyciągnięcie ręki. Położona w Dolinie Narwi Łomża stanowi świetną bazą wypadową do Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi i Narwiańskiego Parku Narodowego, zaś Łomżyńskie Bulwary położone nad Narwią to idealne miejsce na odpoczynek dla rodzin z dziećmi. Bulwary wraz z Portem w Łomży stanowią kompleks rekreacyjno-sportowy: ścieżki piesze i rowerowe, plac zabaw, lunety widokowe, siłownia pod chmurką – każdy znajdzie tam coś dla siebie!

Zwiedzając Łomżę nie sposób nie dostrzec wpływów tradycji kurpiowskiej, przybyłych tam z Mazowsza. Spacerując Starym Rynkiem czy też zabytkową ulicą Dworną można dostrzec kolorowe kamienice z przełomu XIX i XX wieku, które zachwycają swym kunsztem. Obowiązkowym przystankiem jest Ławeczka Hanki Bielickiej – najsławniejszej łomżynianki.

Fot. Urząd Miejski w Łomży
Fot. Urząd Miejski w Łomży

Zwolnij i zasil się naturą w województwie podlaskim!
WWW ││ FACEBOOK ││ INSTAGRAM

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon