Kapsuła zawiera m.in. charakterystyczne dla naszych czasów przedmioty – maseczki, informacje o stanie współczesnej wiedzy astronomicznej, czy listę uczestników uroczystości.
– Jestem przekonany, że za 40 lat postrzeganie tych sytuacji dzisiaj będzie zupełnie inne i mam nadzieję, że to będzie fantastyczna lekcja historii dla ówczesnych, współczesnych do tego jak Śląsk, Polska, Europa wyglądały 40 lat wstecz, jakie nas problemy dotykały i z czym się zmagaliśmy – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.
Kapsuła ma zostać odkopana 4 kwietnia 2061 roku.
– Data została wybrana nieprzypadkowo, dlatego że wtedy nastąpi całkowite zaćmienie księżyca widoczne z terenów Polski. Wydawało nam się, że będzie to bardzo ciekawa data – mówi Stefan Janta dyrektor Planetarium Śląskiego. – Do kapsuły chcemy włożyć kilka elementów, które są związane z naszymi czasami, między innymi maseczki covidowe, żeby przypomnieć za 40 lat naszym potomnym w jakich czasach żyliśmy. Mamy nadzieję, że do tego czasu to planetarium będzie istniało i będzie się cały czas rozwijało. Dlatego czekamy wszyscy na otwarcie – dodaje.
Kapsuła Czasu 2021 w Planetarium Śląskim. VIDEO:
Zawartość Kapsuły Czasu 2021 Planetarium Śląskiego:
1. List do potomnych z podpisami; marszałka województwa śląskiego, wicemarszałka i przewodniczącego Sejmiku Śląskiego
2. Kalendarz astronomiczny na 2021 rok, wydany przez Planetarium Śląskie.
3. Skrótowo stan wiedzy astronomicznej na 2021 rok 9ilośc znanych Księżyców, planetoid pozasłonecznych układów planetarnych itp.)
4. Maseczki Covidowe
5. Aktualne pieniądze (złote polskie)
6. Gazeta z dnia zakopania kapsuły „Dziennik Zachodni”
7. Miesięcznik „Dwa kwadranse”.
8. Pendrive ze zdjęciami z budowy Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.
9. Długopis
10. Ściereczka do czyszczenia okularów
11. Karta pamięci z nagranym filmem z uroczystości zakopania kapsuły czasu
12. Lista przedmiotów znajdująca się kapsuły