W Katowicach wystartował sezon tężni solankowych
– W Katowicach mamy dwie miejskie tężnie solankowe. Tężnia wybudowana w Zadolu w 2019 r. była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji w regionie. Zarówno ona, jak i obiekt na os. Tysiąclecia są dobrze wkomponowane w zielone otoczenie, co sprawia, że oprócz zdrowotnych właściwości solanki oferują również możliwość wypoczynku w przyjemnej przestrzeni – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Obie tężnie, które mamy w Katowicach oraz fontanna solankowa w Giszowcu, zostały wybudowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Obecnie, do 7 kwietnia, trwa nabór wniosków do kolejnej edycji BO oraz do Zielonego Budżetu. Wszystkich mieszkańców naszego miasta gorąco zachęcam do zgłaszania projektów w ramach tych dwóch inicjatyw – dodaje prezydent.
Pierwsza tężnia powstała w Katowicach sześć lat temu
Tężnia na Zadolu została uruchomiona w 2019 r. Cztery lata później otwarto kolejną – na osiedlu Tysiąclecia. Obie zostały sfinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Obiekt na Zadolu kosztował 2,6 ml zł, a na os. Tysiąclecia prawie 3 mln zł. Tężnie to nie tylko same budowle, ale także teren wokół, gdzie znajdują się ławki, stojaki na rowery, stoły, oświetlenie oraz rośliny. Obiekty są dostępne dla mieszkańców codziennie od godz. 8.00 do 21.00.
Łącznie miasto oferuje swoim mieszkańcom możliwość korzystania z trzech przestrzeni, w których można czerpać ze zdrowotnych właściwości solanki. W połowie ubiegłego roku, w Giszowcu, u zbiegu ulic Batalionów Chłopskich i Wojciecha uruchomiona została fontanna solankowa. Ta, podobnie jak pozostałe fontanny w mieście zostanie uruchomiona w najbliższych tygodniach.
- Korzystanie z tężni solankowych to była jeszcze do niedawna możliwość dostępna jedynie w ośrodkach uzdrowiskowych. Obecnie takie atrakcje coraz częściej można znaleźć także w przestrzeniach miejskich – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. – Funkcjonowanie tężni uzależnione jest m.in. od warunków atmosferycznych, dlatego w przypadku wystąpienia większych przymrozków możliwe, że będziemy wstrzymywać ich pracę. Dobra pogoda ma również wpływ na rozruch ponad 20 miejskich fontann, w tym tej solankowej w Giszowcu. Obecnie prowadzimy przegląd tych urządzeń i o ile warunki atmosferyczne będą korzystne w najbliższych tygodniach - będziemy je po kolei uruchamiać – dodaje dyrektor ZZM.
Korzyści zdrowotne solanki
Tężnia to drewniany obiekt wypełniony gałązkami tarniny. To właśnie po nich spływa solanka. Gdy rozbija się o gałązki, powstaje aerozol nasycony wieloma minerałami – m.in. jodem, wapniem, bromem, magnezem. Solanka pochodzi z Dębowca, z odwiertu „Korona”, gdzie wydobywana jest od 1982 r.
Na ten rok Zakład Zieleni Miejskiej zakupił 155 tys. litrów solanki. Pierwsze napełnienie odbyło się tuż przed rozpoczęciem sezonu, a w połowie sezonu nastąpi wymiana solanki. Jak co roku tężnie będą działać do przełomu października i listopada – w zależności od pogody.
Inhalacje solankowe są korzystne dla zdrowia, ponieważ powietrze wokół tężni nasycone jest wieloma zdrowotnymi minerałami, co pomaga w leczeniu m.in. chorób zatok, górnych dróg oddechowych, alergii, chorób reumatycznych – dlatego warto wybrać się w ich okolice. Pamiętajmy jednak, że kąpiele solankowe nie są wskazane dla wszystkich. Przeciwskazaniem do korzystania z tężni jest np. ciężka niewydolność serca, świeżo przebyty zawał serca, nowotwory czy gorączka. Osoby z tymi schorzeniami przed odwiedzeniem tężni powinny skonsultować się z lekarzem.
Relaks przy miejskich fontannach
Przed nami także uruchomienie 21 miejskich fontann. Działają one w obiegu wody zamkniętej, która podczas całego procesu jest oczyszczana i uzdatniana. Ważne jest, że nie nadaje się do spożycia, a także nikt nie powinien się w niej kąpać.
Miejskie fontanny są rozlokowane m.in.:
- na placu Kwiatowym katowickiego rynku,
- przy NOSPR,
- na placach Andrzeja i Wolności,
- przy ul. Jankego i Górniczego Stanu,
- a także na placach Hlonda, Herberta, Grunwaldzkim, Miarki oraz na skwerze Fojkisa.
Wydłużone godziny pracy Punktu Konsultacyjnego BO
Przed nami ostatni tydzień naboru wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu. Na propozycje mieszkańców miasto Katowice czeka do 7 kwietnia. W ostatnie dni naboru wniosków Punkt Konsultacyjny będzie działał dłużej:
- w piątek (4.04) w godzinach 7.30-17.00 oraz
- w poniedziałek (7.04) w godzinach 7.30-19.00.
Więcej informacji o zasadach Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach, formularze zgłoszeniowe oraz pomocne materiały można znaleźć m.in. na stronie internetowej: bo.katowice.eu.

Może Cię zainteresować:
Kolejny urobek w „Kopalni Start-upów”. 10 projektów wybranych do udziału w finale konkursu

Może Cię zainteresować: