W Katowicach rozpoczynają działalność Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniorów.
- W Katowicach mamy ok. 80 tys. osób, które weszły w okres jesieni życia. To bardzo duża grupa osób, która odgrywa ważną rolę w naszym społeczeństwie i uczestniczy w życiu społecznym. Jednocześnie coraz więcej spraw załatwiamy on-line, najszybciej informacje przekazywane są w Internecie. Dlatego ruszyliśmy z nowym projektem, który ma pomóc naszym seniorom w poruszaniu się w świecie nowoczesnych technologii – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i przypomina, że w Katowicach działają także takie programy jak „Srebrny Telefon”, „Złota rączka dla seniora” czy „Srebrna Książka”.
Jeszcze w tym miesiącu w Katowicach ruszy działalność Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniorów. To bezpłatne warsztaty z obsługi smartfona. W czasie trwających trzy godziny zajęć, przy kawie i ciastku seniorzy dowiedzą się, m.in. jak obsługiwać smartfona, napisać SMS-a lub e-maila, wysłać zdjęcia do swoich bliskich, zaoszczędzić na zakupach oraz poznają wiele innych przydatnych funkcjonalności. Dodatkowym walorem zajęć są małe grupy uczestników. Osoby, które nie mają swojego własnego smartfona, a chciałby się nauczyć obsługiwać nowoczesne telefony bo na przykład zastanawiają się nad kupnem, nie muszą się martwić – na czas szkolenia organizatorzy zapewniają smartfony z systemem Android.
- Realizacja projektu jest związana z aktualnymi potrzebami zgłaszanymi przez katowickich seniorów, którzy chcą być na bieżąco z nowoczesną technologią. Miasto organizuje i jednocześnie finansuje zajęcia z obsługi smartfona, a to oznacza, że seniorzy mogą brać z nich udział bezpłatnie – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.
Na szkolenia z obsługi smartfona zapisać się można pod numerem telefonu: 666 66 84 34. W 2023 roku planujemy objąć wsparciem 700 seniorów. Oprócz możliwości uczestnictwa w zajęciach każdy senior otrzyma drukowany przewodnik, który krok po kroku będzie instruował jak obsługiwać smartfon. Koszt realizacji projektu w 2023 roku wyniesie 124 tys. zł.
Realizacja projektu jest prowadzona na zlecenie miasta Katowice przez Fundację Klub KONTRA, która gwarantuje trenerów posiadających doświadczenie w prowadzeniu szkoleń w obszarze IT. Szkolenia będą odbywały się w miejskich jednostkach, m.in. Miejskich Domach Kultury, Dziennych Domach Pomocy Społecznej, Ministerstwie Samotności, czy też w Centrum Organizacji Pozarządowych oraz w Urzędzie Miasta Katowice.
Dodatkowo jeszcze w tym roku zostanie zorganizowanych 11 biesiad, dzięki którym seniorzy będą mogli miło spędzić czas i integrować się. Więcej informacji można uzyskać w lokalnych klubach seniora.