Katowickie przedszkolaki pożegnały zimę
Najmłodsi katowiczanie przygotowali marzanny, by zgodnie z tradycją, pożegnać zimę. Katowickie marzanny nie zostały utopione, a stały się elementem wystawy. W większości wykonano je z materiałów naturalnych, a ich przygotowanie było okazją do rozmowy o zwyczajach i środowisku. Powstanie marzann to efekt miejskiej akcji „Eko-Marzanna”, skierowanej do najmłodszych katowiczan. Akcja odbyła się w związku z trwającym w dniach 18-24 marca Tygodniem Miasta w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
- Celem inicjatywy było rozbudzenie ekologicznej świadomości dzieci, kształtowanie w nich odpowiedzialnej postawy wobec natury oraz stworzenie przestrzeni do nauki poprzez wspólną zabawę i artystyczną ekspresję - mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.
Nie było topienia marzanny, ale ekologiczna wystawa
Ideą akcji było zaangażowanie i integracja dzieci wokół istotnych społecznie wartości, dlatego ,,Eko-Marzanna" nie miała charakteru konkursu. Wszystkie wykonane prace zostały zaprezentowane w czwartek 21 marca podczas Jarmarku Wielkanocnego na katowickim Rynku. Każde z zaproszonych przedszkoli przygotowały po jednej marzannie. Łącznie na wystawie zaprezentowano 59 marzann. Wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy upominkowe.
- Tradycja witania wiosny poprzez symboliczne utopienie marzanny jest znana od lat. W tym roku chcieliśmy, aby nabrała nowego wymiaru i stała się okazją nie tylko do kreatywnej zabawy, lecz także edukacji ekologicznej najmłodszych. Dlatego zachęcaliśmy podopiecznych przedszkoli do stworzenia marzann z naturalnych materiałów, takich jak: gałęzie, trawa, słoma, liście, tkaniny bądź papier z makulatury - mówi Ewa Gajewska-Nowara, zastępca dyrektora zarządzającego ds. Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Może Cię zainteresować: