W Katowicach już 14 lutego działalność rozpocznie Cannabis Clinic. To drugi oddział tej prywatnej kliniki. Pierwszy jest w Łodzi. Szefową ośrodka w stolicy województwa śląskiego została dr Helena Zakliczyńska
- Śląsk to duża aglomeracja, przyciągająca też pacjentów z innych części kraju, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić klinikę w Katowicach - powiedziała współzałożycielka Cannabis Clinic.
Leczenie medyczną marihuaną może dotyczyć jedynie pacjentów, którzy cierpią na takie schorzenia jak:
- padaczka,
- choroba alzheimera,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba parkinsona,
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zespół jelita drażliwego,
- choroba Leśniowskiego Crohna,
- zaburzenia stresowe,
- depresja,
- bezsenność,
- choroby onkologiczne
To nie "trawka do palenia". Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie
Przedstawiciele kliniki podczas konferencji prasowej podkreślali, że marihuana medyczna nie jest żadnym "cudownym lekiem". Przedstawili jednak zalety takiej terapii.
- Dzwonią i proszą o lek na raka. Wtedy tłumaczymy, że medyczna marihuana go nie leczy, ale wspomaga walkę z bólem - powiedziała Emilia Orłowska. - Zawsze wymagamy od pacjentów, żeby na pierwszą wizytę przynieść dotychczasową dokumentację medyczną i wyniki badań oraz listę leków, jakie obecnie przyjmują. Po zapoznaniu się z dotychczasowym przebiegiem choroby oraz wywiadzie i badaniu lekarz kwalifikuje chorego do odpowiedniej formy konopnej terapii i wystawia receptę - dodaje Orłowska.
Dodajmy, że to właśnie odpowiednia kwalifikacja lekarska pozwala uniknąć sytuacji, w których preparat trafia do osób, które nie potrzebują leczenia.
Medyczna marihuana. Jak wygląda terapia i ile kosztuje?
Terapia konopna w Polsce nie jest wcale tania. Z czego to wynika? Medyczna marihuana w Polsce legalna jest dopiero od 1 listopada 2017 roku. Wciąż jednak nie wolno uprawiać konopi dla celów medycznych. To spora przeszkoda dla całej branży. Susz sprowadzany jest z zagranicy, głównie z Kanady. I to właśnie determinuje ostatecznie koszt podjęcia tego typu terapii.