Sklep z tkaninami Tina, znajdujący się na parterze narożnej, zabytkowej (jednej z najstarszych w tej okolicy) kamienicy między Rynkiem a al. Korfantego w Katowicach (jego adres to al. Korfantego 1 lub Rynek 6) szykuje się do przeprowadzki. Istniał w tym miejscu od 10 lat. Codziennie przechodzą obok niego tysiące ludzi, bo tuż obok jest popularny przystanek tramwajowy Katowice Rynek, i ciąg pieszy prowadzący do Spodka wzdłuż al. Korfantego.
Zamiast sklepu z tkaninami przy katowickim Rynku będzie McDonald's
Na drzwiach sklepu wisi kartka "Uwaga! Od połowy grudnia 2023 zapraszamy do nowej lokalizacji sklepu Katowice ul. Warszawska 12. Zapraszamy".
- Czemu się przeprowadzacie? Co tu teraz będzie - pytam panie ekspedientki. - Musimy się wyprowadzić, bo będą tu robić nowego McDonald'sa - słyszę w odpowiedzi.
O tym, że McDonald's ma chrapkę na lokal przy Rynku mówi się w Katowicach od kilku miesięcy. Sama sieć nie chce na razie nic powiedzieć.
- W ramach rozwoju sieci McDonald’s zakładamy nowe inwestycje w różnych regionach Polski, również w województwie śląskim. Niemniej, na obecnym etapie nie udzielamy informacji na temat ewentualnego otwarcia nowej restauracji w Katowicach. Informację o nowych restauracjach przesyłamy do lokalnych mediów w dniu otwarcia - mówi Patryk Kober, koordynator w dziale Impact McDonald’s Polska
Przypomnijmy, że McDonald's ma w centrum Katowic trzy lokale - w tym kultowy, najstarszy w woj. śląskim lokal i jeden z pierwszych w Polsce przy ul. Stawowej, który właśnie obchodzi 31-lecie działalności. Drugi to ten na dworcu PKP, a trzeci - na 2. piętrze Galerii Katowickiej.
Od człowieka znającego branżę nieruchomości w Katowicach słyszymy, że nowy lokal McDonald'sa przy katowickim Rynku ma być duży, dwupoziomowy, a sieć rozważa po otwarciu nowej restauracji likwidację lokalu przy ul. Stawowej.
Jedna z najstarszych kamienic przy katowickim Rynku
Narożna kamienica przy al. Korfantego1/Rynku 6 została wybudowana w 1869 roku przez bogatego Żyda Abrahama Goldsteina, który przeznaczył ją od razu na sprzedaż. Później nieruchomość często zmieniała właścicieli, była też kilkukrotnie przebudowywana. W latach 90. XIX w. na parterze mieścił się jeden z pierwszych śląskich salonów samochodowych – Benz-Automobil. Za to po II wojnie działał tu przez kilkadziesiąt lat popularny bar mleczny Centralny. Kamienica jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Należy do Skarbu Państwa i jest w zarządzie Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.
Więcej o najstarszym fragmencie zabudowy katowickiego Rynku: Świadkowie pierwszych lat Katowic. Jedyny ocalały fragment najstarszej miejskiej zabudowy rynku
Może Cię zainteresować: