Urodziny Katowic, czyli świętowanie nadania miastu praw miejskich, to co roku okazja do imprezowania, ale też do podkreślenia roli katowickich organizacji.
Urodziny Katowic jak zwykle we wrześniu. W tym roku 159.
W tym roku urodziny miasta rozpoczęły się już 30 sierpnia, od inauguracji urodzinowego Jarmarku na Rynku. Potrwa on do 15 września. Z kolei 7 września również na Rynku miasto oddało miejsce katowickim organizacjom pozarządowym, by mogły na stoiskach zaprezentować mieszkańcom swoją działalność.
Największym „fajerem” jest zawsze koncert urodzinowy „Kocham Katowice”, chociaż w tym przypadku słowo koncert nie w pełni oddaje charakter imprezy. Owszem, głównym punktem programu są występy muzyczne na dużej scenie ustawionej w Strefie Kultury, ale przewidziano też mnóstwo innych aktywności. Już od godz. 15 dzieci mogły skorzystać z zajęć artystycznych – muzycznych, plastycznych. Przy amfiteatrze NOSPR ustawiono również dmuchańce, na których najmłodsi chętnie szaleli. Młodszym i starszym przygrywała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zresztą zarówno policja, jak i wojsko miały swoje stoiska, na których prezentowało m.in. sprzęt.
- Co roku przychodzę z moimi synami do Strefy Dzieci jeszcze przed głównymi koncertami – mówi pani Sylwia z Bogucic, którą spotkaliśmy nadzorującą dzieci (6 i 8 lat) skaczące na dmuchańcach. – Bardzo lubimy te aktywności na świeżym powietrzu, jest sporo atrakcji, 3 godziny zawsze tu spędzamy. Czasami zostajemy też na koncertach, jeśli chłopcy nie są za bardzo zmęczeni – dodaje.
Koncerty, zabawy dla dzieci i inne atrakcje w Strefie Kultury
Na Małej Scenie koncerty zaczęły się już o godz. 17 występem Restless Heads Band. Na Dużej Scenie zaprezentował się laureat konkursu Katogwiazdy, czyli zespół z III LO (Mickiewicza), a po nim skład Łona Konieczny Krupa TAXI. O godz. 19 sceną zawładnęła dyrektorka artystyczna tegorocznego koncertu urodzinowego, Natalia Przybysz, która zaprosiła do wspólnego koncertowania przyjaciół – Mroza, Darię ze Śląska (która nota bene pochodzi z katowickiego Giszowca) oraz młodego utalentowanego wokalistę Wiktora Waligórę. Ich koncert dodatkowo pięknie oświetlił wrześniowy zachód słońca nad Katowicami. Ostatnim akcentem był występ braci Kacperczyk i gości, a wśród nich Artura Rojka czy skład WaluśKraksaKryzys.
Plac w Strefie Kultury, który zwykle służy jako parking, tym razem gęsto zapełnił się fanami muzycznych brzmień.
To jednak nie był ostatni element urodzinowych obchodów, bo w niedzielę 8 września na terenie Fabryki Porcelany odbyło się Motocyklowe Zakończenie Lata, a motocykle tego dnia było widać w całych Katowicach, również w Strefie Kultury, bo kawalkada ruszyła z ulicy Olimpijskiej w stronę ulicy Porcelanowej.
Każdorazowo Urodziny Katowic to też okazja do odsłonięcia popiersia artysty związanego z Katowicami w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w dzielnicy Koszutka. We wtorek 10 września Galeria wzbogaci się o popiersie przedstawiające Krzysztofa Respondka. O tym wyborze zadecydowali sami katowiczanie.
Może Cię zainteresować:
„Kato Blues Faces”. Otwarcie multimedialnej wystawy poświęconej muzyce bluesowej
Może Cię zainteresować: