Pylyp Bilyi jest doktorantem na Uniwersytecie Śląskim na kierunku filozofia. W 2020 roku został wyróżniony tytułem "Student Roku" przez rektora UŚ. Nagrodę otrzymał za działalność popularnonaukową, w tym m.in. za założenie strony "Filozofia tak bardzo", na której powstawały streamy o charakterze filozoficznym. W stworzeniu fanpage'a pomagali mu: Michał Rams-Ługowski oraz Michał Idasiak.
"To jedyne, co mogę zrobić dla mojej rodziny"
Pomysł, żeby streamować wiadomości z Ukrainy i tłumaczyć je na język polski narodził się spontanicznie. Bilyi, w reakcji na atak Rosji postanowił pomóc rodakom, w jedyny sposób jaki mógł zrobić to z Polski.
- To jedyne, co mogę zrobić dla Ukrainy i moich bliskich. Przekazuję te wiadomości na bieżąco z Kijowa, ponieważ w polskich mediach te komunikaty są pokazywane z opóźnieniem. Ja śledzę natomiast wiadomości na bieżąco, mam do nich dostęp - wyjaśnia.
Doktorant tłumaczy, że cała jego rodzina przebywa na Ukrainie. Mama mieszka w Kijowie, tata - w Donbasie. Oprócz tego Bilyi ma tam także kuzynów. Dlatego udostępnia strony zbiórek dla Ukraińców. Podaje także infolinię, dzięki której mogą otrzymać pomoc: +48 721 75 75.
Zapytaliśmy doktoranta, jak będzie wyglądały dalsze streamy i ich częstotliwość. Odparł, że oprócz tego ma swoje obowiązki, ale postara się wygospodarować cały swój wolny czas na dalsze prowadzenie streamów. Warto podkreślić, że 24 lutego live śledziło łącznie prawie 20 tys. osób.
Filozofia tak bardzo - czyli współczesne podejście
Bylyi studiował filozofię na studiach licencjackich i magisterskich, teraz jest doktorantem. W trakcie studiów aktywnie działał w Kole Naukowym Filozofów. Prowadził warsztaty dla licealistów z filozofii. Był także współorganizatorem konferencji poświęconej kształceniu „Eduholism” oraz „Nicolai Hartmann International Conference”.
Nie trudno zatem dostrzec, że jego największą pasją jest właśnie ona - nauka rozważająca istotę bytu. Motywem przewodnim strony, która została założona w 2020 roku są rozmowy ze specjalistami, jak np. z Małgorzatą Zuber czy Szmonem Makułą.
Nie brakuje także humorystycznych memów, które czasami bywają przerobione na kontekst filozoficzny. Nie brakuje także bezpośrednich nawiązań do m.in.: Kanta, Nietzsche'go czy Marksa.
Stronę Bylyia i jego przyjaciół można wspierać poprzez wpłaty na stronie patronite.pl