Upadłość konsumencka - podstawowe informacje
24 marca 2020 roku doszło do nowelizacji ustawy prawo upadłościowe. Wedle niej, każdy konsument, mający problem ze spłatą swoich zobowiązań, może ogłosił upadłość konsumencką. Z takiej procedury może skorzystać każda osoba fizyczna, która stała się niewypłacalna tzn. nie może regulować zobowiązań minimum 3 miesiące. Upadłość może ogłosić pojedynczy konsument lub też małżonkowie wspólnie (jednak na oddzielnych wnioskach).
W sytuacji złożenia wniosku o upadłość, cały nasz majątek ruchomy i nieruchomy wlicza się w skład tzw. masy upadłościowej, którą zarządza, ustanowiony przez Sąd syndyk. To on, z naszego majątku, spłaca wierzycieli. W postępowaniu upadłościowym decyzję dotyczącą naszych zobowiązań podejmuje Sąd. Może on rozłożyć wszystkie nasze zobowiązania rozłożyć na raty, umorzyć część długów lub zasądzić całkowite umorzenie.
Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, które stało się alternatywą dla komorniczego postępowania egzekucyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest swego rodzaju "spokój". Nie stresujemy się już kolejnymi wezwaniami od wierzycieli czy kontaktami firm windykacyjnych, bo nasze finanse są pod ścisłą kontrolą. Tu pojawia się jednak także pewna wada - odkąd ogłosiły upadłość konsumencką, tracimy prawo do zarządzania własnym majątkiem, bo robi to za nas odpowiednia instytucja.
Upadłość konsumencka a małżeństwo
Jeśli zawieramy małżeństwo, a nie zdecydowaliśmy się na podpisanie intercyzy, to powstaje wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystkie dobra zgromadzone przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa stają się dobrami wspólnymi. To samo dzieje się z długami - te zaciągnięte w małżeństwie przez jedną ze stron, stają się zobowiązaniem obojga małżonków. Sytuacja już sama w sobie może być trudna, ale co się dzieje w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z małżonków?
Sąd dogłębnie bada sytuację osobistą każdego konsumenta, włączając w to również status ustroju majątkowego. Jeśli jeden z małżonków ogłasza upadłość, wspólność majątkowa ustaje, jednak cały majątek wchodzi w skład masy upadłościowej.
Upadłość konsumencka a rozwód
W normalnym postępowaniu, jeśli decydujemy się na wzięcie rozwodu, w orzeczeniu Sąd po pierwsze orzeknie ustanie wspólności majątkowej, a po drugie podzieli cały majątek między dwie strony. Tyczy się to zgromadzonych nieruchomości i ruchomości.
Można by się spodziewać, że jeśli się rozwodzimy, a nasz małżonek ogłasza upadłość majątkową, to możemy spać spokojnie o swoją część majątku. Otóż nie do końca. Wszystko zależy od czasu, jaki upłynął od ogłoszenia upadłości a orzeczeniem rozwodu. Co to oznacza w praktyce? W pierwszej kolejności, pozew o rozwód powinien być złożony 2 lata zanim złożony zostanie pozew o rozwód. Drugi warunek określa, że samo orzeczenie rozwodu musi być wydane co najmniej rok zanim złożony zostanie wniosek o upadłość.
Jak widać powyżej, jeśli dwie przesłanki nie zostaną spełnione, to mimo rozwodu możemy odpowiadać swoim majątkiem razem z małżonkiem. Jednak nie ma drogi bez wyjścia. Jeśli w sytuacji powstania realnej rozdzielności, nie wiedzieliśmy, że małżonek jest niewypłacalny możemy wnioskować o uznanie rozdzielności za skuteczną. Warunkiem jest tutaj fakt, aby rozdzielność ta nie krzywdziła wierzycieli.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej fachowych informacji na ten temat, możecie szukać konkretniejszej pomocy.
Kancelaria Prawna RESTITUTIO
ul. Wolności
330, 41-800 Zabrze
tel.: 881 820 009
https://kancelaria-odszkodowanie.pl/upadlosc-konsumencka-katowice