Od 2018 roku rocznica nadania praw miejskich jest w Katowicach świętowana specjalnym koncertem. W poprzednich latach za obsadę odpowiadali Organek oraz Abradab, a w tym roku swój gwiazdozbiór skompletował Krzysztof Zalewski. Monika Brodka, Artur Rojek, Grubson, Zbigniew Hołdys – to oni wystąpią przed katowicką publicznością.
Jestem przekonany, że to wydarzenie zgromadzi w Strefie Kultury kilka pokoleń miłośników muzyki z Katowic i całej metropolii i w odpowiedni sposób podkreśli nasz status jedynego w Polsce Miasta Muzyki UNESCO – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice.
Hołd dla historii muzycznej Spodka
Tegoroczny koncert będzie dedykowany jednak przede wszystkim 50-leciu Spodka – hali, w której kipiało od emocji sportowych, ale i miejsca szczególnej wrażliwości muzycznej, gdzie wystąpiło tysiące znamienitych muzyków i instrumentalistów. Dlatego w koncertowym repertuarze nie zabraknie inspiracji utworami artystów, którzy w Spodku zagrali (Metallica, Elton John, Joe Cocker, Deep Purple, Tina Turner, The Cure i wielu innych).
Strefa Kultury, gdzie stanie urodzinowa scena, będzie otwarta już od godz. 17.00. W wydarzeniu można uczestniczyć bezpośrednio pod sceną w przestrzeni UFO (ograniczonej do 2000 osób, zgodnie z obowiązującymi przepisami – 250 osób bez deklaracji, pozostałe osoby deklarujące gotowość okazania dokumentu potwierdzającego fakt zaszczepienia. Obowiązują bezpłatne wejściówki, których pierwsza pula trafiła do dystrybucji w Centrum Informacji Turystycznej oraz w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów 6 września) oraz w przestrzeni Kosmos, gdzie działać będą punkty gastronomiczne – informuje Urząd Miasta.
Motocykliści i muzyka poważna
W niedzielę (12 sierpnia) prawdziwa gratka czeka na fanów dwóch kołek. W Strefie Kultury odbędzie się Motocyklowe Zakończenie Sezonu, któremu towarzyszyć będzie doskonała muzyka. Na scenie zameldują się 4Szmery i K-Essence, Leszek Winder z przyjaciółmi, a na koniec gwiazda wieczoru – Sebastian Riedel i Cree. Tego samego dnia, w kościele św. Józefa w Katowicach-Załężu wybrzmi koncert muzyki poważnej znanego w całej Europie estońskiego chóru Collegium Musicale z repertuarem pieśni obchodzącego 11 września 86. urodziny Arvo Pärta, jednego z mistrzów muzyki współczesnej.
Katowicko-lwowski mural
Z kolei w Szopienicach przy ul. 11 listopada 6 zostanie odsłonięty nowy mural, który upamiętni 100. rocznicę urodzin wybitnego pisarza Stanisława Lema, ojca science fiction w Polsce. Co ciekawe, jedna z części muralu powstała poza granicami naszego kraju, a dokładnie we Lwowie. W internecie jest dostępne nagranie ze „zdalnego” współtworzenia obydwu części. Podczas odsłonięcia, od godz. 21.00, mural ożywi mapping, czyli specjalne animacje wyświetlane na ścianie.
Do 19 września potrwa także urodzinowy jarmark. Na stoiskach będzie można znaleźć regionalne specjały i wyroby z całej Polski.
Festiwal Organizacji Pozarządowych
W sobotę na katowickim rynku odbędzie się również Festiwal Organizacji Pozarządowych. Ponad 50 podmiotów, które prowadzą działalność na terenie Katowic, zaprezentuje się podczas imprezy.
Wśród atrakcji znajdą się: występy sceniczne,
- minikoncerty
- pokazy tańca
- animacje
- malowanie twarzy
- modelowanie balonów i puszczanie wielkich baniek mydlanych
- wielkoformatowe gry plenerowe
- warsztaty kulinarne, plastyczne, sensoryczne z zakresu hortiterapii (leczenia ogrodem), wykonywania lalek czy warsztaty „zero waste” (o tym, jak nie marnować jedzenia).
W namiocie Urzędu Miasta będzie możliwość spisania się oraz odebrania Katowickiej Karty Mieszkańca. Do dyspozycji będzie także mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19. Festiwalowe miasteczko będzie działać w godzinach od 12.00 do 18.00.
Upamiętnienie zasłużonych
W Galerii Artystycznej zostaną odsłonięte popiersia przedstawiające osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. W tym roku ujrzymy rzeźby Kazimierza Kutza (autorstwa Jacka Kicińskiego) oraz Józefa Świdra (aut. Tomasza Wenklara). Postaci te zostały wyłonione w specjalnym plebiscycie, w którym swój głos oddało 4,5 tysiąca mieszkańców Katowic.
Na wniosek prezydenta Marcina Krupa uhonorowany zostanie również wybitny krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, profesor Krzysztof Uniłowski. Tablica pamiątkowa poświęcona literaturoznawcy powstanie na elewacji Biblioteki Śląskiej.