Czym jest przetarg mieszkaniowy i kto może wziąć w nim udział?
Przetarg mieszkaniowy to licytacja, której przedmiotem jak sama nazwa wskazuje jest mieszkanie. Jej organizatorem mogą być między innymi spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, czy spółki Skarbu Państwa, a mieszkania są licytowane z wielu różnych powodów. Przykładem może być sprzedaż lokali służbowych należących do spółki Skarbu Państwa, czy sprzedaż mieszkań będących własnością spółdzielni mieszkaniowej po śmierci ich najemców.
Kto może wziąć udział w przetargu mieszkaniowym? Otóż, uzależnione jest to od jego rodzaju, ponieważ organizowane są zarówno licytacje nieograniczone, jak i ograniczone. W tym pierwszym przypadku udział w przetargu może wziąć każdy, kto spełni warunki określone przez jego organizatora. W przypadku przetargów ograniczonych możliwość udziału może mieć konkretna grupa osób (np. członkowie danej spółdzielni) bądź konkretna grupa osób może być wykluczona z licytacji (np. pracownicy danej spółki).
Przetarg mieszkaniowy - gdzie szukać informacji o licytacji?
Chcąc wziąć udział w przetargu mieszkaniowym warto wiedzieć, że informacje na jego temat muszą znajdować się nie tylko w siedzibie jego organizatora (w miejscu ogólnodostępnym), ale zostać również opublikowane w "sposób zwyczajowo przyjęty". W praktyce jest to publikacja w lokalnej prasie bądź jej internetowych odpowiednikach. Ogłoszenia dotyczące tego typu licytacji można znaleźć również na stronie Listaprzetargow.pl, a korzystanie z portalu jest niezwykle wygodne. Publikowane są na nim bowiem zawsze aktualne informacje o przetargach organizowanych w całej Polsce, a ich przedmiotem oprócz mieszkań są również lokale użytkowe, garaże, czy działki.
Udział w przetargu mieszkaniowym - formalności
Pragnąc kupić mieszkanie w przetargu mieszkaniowym należy spełnić wszystkie formalności określone przez jego organizatora. Najpierw warto jednak dokonać oględzin nieruchomości, co pozwoli samodzielnie ocenić jej stan techniczny. Jak wspomniano we wstępie nie należy jednak zbytnio się nim przejmować, ponieważ konieczność przeprowadzenia remontu rekompensuje atrakcyjna cena zakupu mieszkania. Po dokonaniu oględzin należy natomiast skompletować wszystkie wymagane dokumenty oraz wpłacić wadium Jest to opłata zabezpieczająca organizatora przetargu, która w przypadku wygrania licytacji zaliczana jest na poczet ceny zakupu mieszkania. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium jest natomiast zwracane. W dalszej kolejności zwycięzca zobowiązany jest do zapłaty za wylicytowane mieszkanie, po czym może umówić się na podpisanie aktu notarialnego, który potwierdzi jego zakup.
Podsumowując należy stwierdzić, że udział w przetargu mieszkaniowym to szansa na zakup mieszkania poniżej jego ceny rynkowej. W większości przypadków będzie ono wymagało remontu, jednak koszty te rekompensuje atrakcyjna cena zakupu.