W elitarnym gronie sześciu miast na mapie Polski, to właśnie w Katowicach realizowane są Przestrzenie Sztuki Taniec, organizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od czerwca do listopada z programu skorzystało niemal 3000 mieszkańców Katowic i okolicznych miast. Każde wydarzenie było nadzorowane przez profesjonalistów i pasjonatów tej wyjątkowo artystycznej formy aktywności fizycznej, a było to 600 artystów z dziedziny tańca.
Niewidomi mogli poczuć przestrzeń
Kolejna bariera została przełamana. Po raz pierwszy w historii katowickich odsłon programu przygotowano propozycję dla osób niewidomych i słabowidzących. Spektakl „Wytańczyć Malewicza. Wystawa choreograficzna” Julii Lewandowskiej i Filipa Jaśkiewicza, będący laureatem otwartego naboru na choreografię kameralnego formatu, wziął się z inspiracji malarstwem Kazimierza Malewicza, a dokładnie jego najsłynniejszym obrazem "Czarnym kwadratem na białym tle". Dla organizatorów stał się impulsem do rozszerzenia grona odbiorców sztuki tańca poprzez stworzenie audiodeskrypcji do spektaklu.
– Przestrzenie Sztuki goszczą w Katowicach kolejny rok i doskonale uzupełniają naszą miejską ofertę dla mieszkańców. Ich wyjątkowy charakter to z jednej strony łamanie barier, z drugiej integracja społeczności – mówił prezydent Katowic dr Marcin Krupa. – Warto wspomnieć, że bardzo rzadko organizowane są spektakle dostosowane do osób, które nie mają szans zobaczyć tego, co się dzieje na deskach sceny. Dlatego tym bardziej gratuluje organizatorom – dodał.
APOLLO na dwóch kołach
Kolejnym projektem udowadniającym, że sztuka jest dla każdego, była praca nad integracyjnym projektem społecznym APOLLO, który skłonił do refleksji: Czy mężczyzna na wózku inwalidzkim może być postrzegany jako silny i męski? Gdzie leżą granice piękna i sprawności wśród mężczyzn poruszających się w sposób alternatywny, na wózkach inwalidzkich? Takie pytania zadał Tobiasz Sebastian Berg – reżyser oraz choreograf spektaklu, pierwszy polski finalista prestiżowej nagrody FEDORA Education Prize 2022 i laureat nagrody publiczności FEDORA Prizes Biennale. W warsztatach i spektaklu wzięło udział pięciu mężczyzn, sportowców-tancerzy poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tancerze poruszający się standardową motoryką ruchu.
– W tym roku szczególną uwagę położyliśmy na poruszenie trudnych tematów, których sztuka się nie obawia. Potwierdziliśmy tezę, że taniec jest dla każdego i można z niego czerpać radość i motywację – mówi Marek Szulik, Zastępca Dyrektora Miasta Ogrodów.
Było w czym wybierać
Nie sposób wymienić wszystkiego, co zadziało się w ramach katowickiej wersji programu, które od lat są miastem słynącym ze wspierania kultury na każdym poziomie. Przestrzenie Sztuki były dostępne dla każdego. Udział był bezpłatny lub za symboliczną opłatą. Harmonogram wydarzeń przeplatały spektakle, otwarte nabory, rezydencje choreograficzne, warsztaty i projekty edukacyjne ze szkoleniami, coachingiem dla artystów czy projektami animacyjnymi i społecznymi.
Taniec dobry na wszystko
Korzystnie wpływa na zdrowie, ogólne samopoczucie oraz funkcje poznawcze u osób – nie tylko – starszych. Dzięki rytmowi, ćwiczeniom i ruchom opartym na obrazach motorycznych, przy jednoczesnym zewnętrznym skupieniu uwagi, możliwe jest uwolnienie tancerza od skutków starzenia się ciała. Taniec może przywrócić mobilność, zwinność, witalność, elastyczność, zdolność koncentracji oraz motywację. Tradycyjnie już specjalne miejsce zostało zarezerwowane dla seniorów mogących liczyć na dedykowane zajęcia „Więcej lat to więcej życia”, które były organizowane raz w tygodniu. Co więcej – w przypadku seniorów taniec odgrywa jeszcze jedną, ogromną rolę: społeczną. Dla – często – samotnych osób, jest to idealna okazja do nawiązania nowych relacji.
Od czterech lat – dzięki Przestrzeniom Sztuki – Śląsk jest coraz bardziej „roztańczony”, ponieważ zyskał miejsce, w którym może rozwijać swoje wizje i najskrytsze marzenia oraz szlifować już nabyte umiejętności. Włodarze miasta oraz samo katowickie Miasto Ogrodów wierzą, że Przestrzenie Sztuki wrócą za rok z nowymi pomysłami na poruszenie mieszkańców województwa śląskiego.
Więcej informacji o programie: https://miasto-ogrodow.eu/strona/przestrzeniesztuki2023/mid/790