Zapowiada się obiecująco. Sztauwajerowy Klub Filmowy 2021 odbywa się teraz w każdy poniedziałek, a lipcu i sierpniu co drugi tydzień.
– Po zachodzie słońca wyemitujemy produkcje wyselekcjonowane wspólnie z Instytucją Filmową Silesia Film. Leżaki czekają! – zapowiadają organizatorzy.
Sztauwajerowy Klub Filmowy 2021 – kiedy?
- 2021.06.07
- Kino Sztauwajery
Księgarnie Nowego Jorku | reż. D.W. Young, USA, 2019, 95 min
Filmowa uczta dla miłośników książek i Nowego Jorku. To zrealizowana z amerykańską lekkością opowieść o legendarnych księgarniach (ze Strandem na czele), antykwariatach, targach rzadkich książek, najbardziej zapalonych kolekcjonerach, szalonych aukcjach w Sotheby’s, prywatnych kolekcjach i bibliotekach skrytych w domach bogaczy owładniętych miłością do starodruków.
- 2021.06.14
- Kino Sztauwajery
Malarka i złodziej | reż. Benjamin Ree, Norwegia, 2020, 102 min
Barbora Kysilkova, czeska malarka żyjąca w Oslo, dowiaduje się, że jej dwa obrazy wystawione w galerii zostały skradzione. Dzięki nagraniom kamer ochrony szybko dochodzi do aresztowania i procesu sądowego przestępców. Barbora stawia się na rozprawie i proponuje skazanemu Karlowi Bertilowi Nordlandowi spotkanie. Bardzo chce odzyskać obrazy, ale jest też zafascynowana osobowością złodzieja. Nie jest znaną malarką, jej obrazy nie powinny być łakomym kąskiem. Jej fascynacja rośnie, gdy dowiaduje się, że złodziej nie tylko wyszedł z budynku ze złożonym poprawnie płótnem, ale udało mu się wyjąć ponad 200 mocowań, którymi obrazy były dopięte do ram. Postanawia namalować jego portret. Pomiędzy złodziejem a autorką skradzionych dzieł nawiązuje się nić przyjaźni. Podejście malarki charakteryzuje próba zrozumienia, empatia, otwartość na zranienie oraz nieświadoma potrzeba obserwowania, ale i bycia obserwowaną. Nordland z kolei był zbyt naćpany, aby pamiętać, co zrobił z obrazami, ale przypomina sobie, że ukradł je, „bo były bardzo piękne”.
- 2021.06.21
- Kino Sztauwajery
Planeta 2.0 | reż. Matt Wolf, USA, 2020, 115 min
Film opowiada historię grupy ekologów i myślicieli, z Johnem Alenem na czele. Ten człowiek renesansu, założyciel komuny wolnomyślicieli w Nowym Meksyku, dzięki powierzonym mu przez znajomego miliardera Eda Bassa funduszom, doprowadza na początku lat 90. XX do realizacji olbrzymiego przedsięwzięcia badawczego nazwanego „Biosfera 2”.
- 2021.06.28
- Kino Sztauwajery
Człowiek delfin | reż. Lefteris Charitos, Grecja/Kanada/Francja/Japonia, 2017, 80 min
„Człowiek delfin” to niezwykła historia Jacques’a Mayola, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzistyświata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste, pasja do nurkowania, zaangażowanie w ochronęoceanu i rozległa wiedza na temat delfinów stały się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. Teraz poznajemy go jeszcze bliżej.
- 2021.07.05
- Kino Sztauwajery
Tarantino. Bękart Kina | reż. Tara Wood, USA, 2019, 101 min
Quentin Tarantino to jeden z najbardziej znanych, kontrowersyjnych i wpływowych reżyserów. Jest marką samą w sobie, a każdy jego film budzi zainteresowanie krytyków i widzów. Jest samoukiem. Z chłopaka pracującego w wypożyczalni kaset wideo stał się jedną z najważniejszych postaci współczesnego kina. Czerpie inspirację z wielu filmów i gatunków, które następnie przerabia i interpretuje na nowo. W filmie Tary Wood poznajemy biografię i twórczość Tarantino, począwszy od jego pracy w wypożyczalni, poprzez wkroczenie do świata kina w roli scenarzysty, aż do zyskania miana jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów.
- 2021.07.19
- Kino Sztauwajery
Zanim ich usłyszałam, byłam normalna | reż. Jessica Leski, Australia, 2018, 92 min
Elif, Sadia, Dara i Susan to cztery fanki boysbandów, szaleńczo zakochane w swoich idolach. Jedna kocha Beatlesów, druga fascynuje się Take That, kolejna The Backstreet Boys, a najmłodsza Elif podkochuje się w brytyjsko-irlandzkim One Direction. Podążanie za muzycznymi idolami to sens ich życia, zapewnia im radość i nowe przyjaźnie.
- 2021.08.02
- Kino Sztauwajery
Mój Rembrandt | reż. Oeke Hoogendijk, Holandia, 2019, 97 min
Obrazy Rembrandta nie straciły na atrakcyjności nawet 350 lat po jego śmierci. Kolekcjonerzy na całym świecie cenią magię holenderskiego mistrza. Film pokazuje mozaikę porywających historii o chęci posiadania jego dzieł. Zapewnia fascynujący wgląd w to, co sprawia, że obrazy niderlandzkiego mistrza są tak niezwykłe pod względem technicznym. Tłumaczy też, dlaczego jego twórczość lub konkretne dzieło tak głęboko wpływa na ludzi. Kilka wieków po śmierci artysty, jego obrazy nadal mogą być źródłem dramatów i porywających zwrotów akcji.
- 2021.08.16
- Kino Sztauwajery
Cunningham. Choreograf współczesności | reż. Alla Kovgan, Niemcy, Stany Zjednoczone, Francja, 2019, 89 min
Merce Cunningham to ikona naszych czasów. Legendarny amerykański tancerz i jeden z największych choreografów XX wieku, okrzyknięty w 2000 roku przez „The Guardian” największym żyjącym choreografem na świecie, był rewolucjonistą i wizjonerem na miarę Wacława Niżyńskiego. Cunningham jest uważany za rebelianta, który fundamentalnie odmienił zasady współczesnego tańca, uwolnił go od tradycyjnej zależności od muzyki i wniósł element przypadku i improwizacji. Na trwałe zmienił też relacje między muzyką, ruchem i rytmem. Przeniósł wielowymiarowość spektaklu tanecznego na inny poziom, wywierając ogromny wpływ na współczesnych twórców. Choć zmarł 10 lat temu, jego ślad widoczny jest do dziś.
Żródło: Sztauwajerowy Klub Filmowy 2021