Ewa Fica, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku wysłała list do prezydenta miasta Piotra Kuczery, w którym poprosiła o pomoc finansową dla placówki. Szpital musi wymienić kanalizację sanitarną.
– Poprosiłam prezydenta miasta Rybnika o pomoc finansową z jednego prostego powodu – ze statystyk wynika, że ponad 60 procent pacjentów leczonych w naszym szpitalu to mieszkańcy Rybnika. Jesteśmy zresztą jedynym szpitalem działającym w tym mieście. Dlatego też inwestycja w WSS nr 3, byłaby tak naprawdę inwestycją w mieszkańców miasta, w komfort leczenia rybniczan – wyjaśnia nam Ewa Fica.
Prezydent Rybnika pomóc szpitalowi niestety nie chce i sugeruje w piśmie, żeby placówka pozyskała pieniądze z innego źródła.
– W obecnej sytuacji bardzo wiele podmiotów oczekuje pomocy Miasta. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zarówno skutki pandemii jak i działania legislacyjne podejmowane w ostatnich latach spowodowały ograniczone możliwości finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w tym także Miasta Rybnika – czytamy w odpowiedzi. - Mam jednak nadzieję, że pomimo braku wsparcia ze strony Miasta uda się Pani Dyrektor pozyskać niezbędne fundusze z innych źródeł na realizację przedsięwzięcia, zapewniając tym samym prawidłowe funkcjonowanie szpitala – dodał prezydent.
Prezydent tłumaczy, że miasto dodatkowych środków na wsparcie placówki nie ma. Sytuacja finansowa szpitala raczej się więc nie poprawi.
– Odmowa martwi, ale jeszcze bardziej martwi mnie fakt, że prezydent Rybnika Piotr Kuczera odmawia zdecydowanie – komentuje sprawę Ewa Fica. – Nie otrzymałam nawet prostej informacji, że być może w roku 2022 miasto poszuka środków na pomoc dla naszej placówki w tym zakresie. To smutne, bo w obecnej sytuacji finansowej placówki sami nie damy sobie z tym rady – dodaje.
Jak wyjaśnia nam rzecznik prasowy Maciej Kołodziejczyk, wymiana kanalizacji sanitarnej jest istotna. Awarie sieci w placówce są codziennością.
– Musimy mieć świadomość, że budowę rybnickiego szpitala rozpoczęto na początku lat 70-tych XX wieku, a oddano go do użytku w drugiej połowie lat 90-tych. Wszelkie instalacje są wykonane w starych technologiach, które po latach okazują się bardzo zawodne. Tak naprawdę awarie sieci wodno-kanalizacyjnej w naszej placówce to codzienność. Nie mając pieniędzy na generalny remont sieci jesteśmy skazani na, brzydko mówiąc „łatanie tej która funkcjonuje obecnie”, a to powoduje duży dyskomfort dla naszych pacjentów, związany na przykład z czasowymi przerwami w dostawach wody – wyjaśnia Maciej Kołodziejczyk, rzecznik prasowy WSS nr 3.
Przypomnijmy, że sytuacją finansową Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zaczęli interesować się także politycy z okręgu. Swoje interwencje w sprawie tej placówki podjęli już m.in. eurodeputowany Łukasz Kohut oraz poseł Maciej Kopiec.