Do Szkoły Socjokratycznej, której siedziba znajduje się w Katowicach Podlesiu, uczęszczają uczniowie klas podstawowych, którzy funkcjonują w edukacji domowej. To tryb nauczania, który szczególnie mocno rozwinął się w czasie pandemii. Dzieci mogą zdobywać wiedzę poza szkołą systemową, bez obowiązku uczęszczania na zajęcia szkolne, a swoją wiedzę prezentują w czasie egzaminów rocznych.
Szkoła, w której społeczność wspólnie podejmuje decyzje
Szkoła Socjokratyczna to miejsce stworzone przez rodziców, edukatorów i dzieci. Nazwa szkoły nawiązuje bezpośrednio do socjokracji – nowatorskiego modelu zarządzania, w którym cała społeczność wspólnie podejmuje decyzje, a każdy sprzeciw jest uwzględniany.
- Społeczność szkolna zaingaurguowała działalność Socjokratycznej 1 marca 2023 roku. W kilkanaście osób stworzyliśmy miejsce, do którego nasze dzieci chodzą chętnie i uczą się w rytmie i tempie, który jest dostosowany do ich indywidualnych możliwości, ale też i potrzeb. Socjokracja z kolei to model, który najbardziej uwzględnia naszą chęć usłyszenia głosu wszystkich osób, tworzących społeczność – wyjaśnia Łukasz, ojciec 11-letniego Kosmy.
Dzieci nie funkcjonują w klasach. Szkoła jest podzielona na kilkuosobowe grupy, których wolny czas animuje konkretny edukator, ale wiele aktywności realizowanych jest wspólnie, tak jak co poniedziałkowe wycieczki, które na trwałe wpisały się w krajobraz szkoły.
Budynek szkoły również nie jest typowy dla takich placówek. To dom jednorodzinny z dużym ogrodem, zlokalizowany w katowickim Podlesiu. Jego centralnym miejscem jest kolorowy salon z kominkiem. To w nim odbywają się spotkania, które są nazywane Kręgami. To najważniejsza forma stanowienia prawa szkolnego i podejmowania decyzji. W codziennych Kręgach dzieci ustalają plan dnia, a kiedy istnieje potrzeba - zwołują Krąg Ustaleniowy, który w istotny sposób może wpłynąć na rozstrzyganie o kwestiach spornych lub konkretnych planach. Rodzice również podejmują decyzje w Kręgach, współpracując ze sobą w tematycznych grupach: m.in. Kręgu Finansowym, Kręgu Komunikacji czy Kręgu Edukacyjnym.
- Kręgowe rozmowy są codziennością Szkoły Socjokratycznej. Nie jest to łatwe, bo nietrudno o weto w sprawie pozornie prostej. Jednak rozwiązania wypracowane wspólnie z uwzględnieniem wszystkich głosów są najtrwalsze - mówi Maria, mama Bartka i Mii.
1. urodziny Szkoły Socjokratycznej w Katowicach
1 marca od 12.00 do 20.00 Szkoła Socjokratyczna będzie obchodzić huczne swoje pierwsze urodziny. Wszystkie atrakcje zostały przygotowane przez dzieci, rodziców i edukatorów:
12:00 -13:00 - oprowadzanie po szkole (pierwsze oprowadzenie po szkole)
12:00 – 14:00 - cuda z modeliny i wspólny wypiek figurek
12:00 -19:00 - ćwiczenia z koncentracji i uwagi wzrokowej
12:00-17:00 - English Table - stolik gry w planszówki i karty po angielsku
13:00 - pokaz talentów
14:00 - Krąg Gawędziarski
14:30 - Rękodzieło (biżuteria i szydełkowanie)
15:00-19:00 - stanowisko druku 3d
15:00-17:00 – mini lekcja capoiery
15:00 - Koło Fortuny
15:30 - aktywności podwórkowe: marynarz (socjokratyczna piłka nożna) i flagi
15:00 - 19:00 - Malowanie na płótnie, tworzenie z koralików prasowanych,
15:00 – 19:00 - Mały Elektronik- składanie obwodów elektrycznych
16:00 -19:00 – Urodzinowy Detektyw
Uczestnictwo w urodzinach jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich Gości: dzieci i dorosłych.
Szkoła mieści się w Katowicach-Podlesiu na ul. Sołtysiej 125. Więcej informacji na temat Szkoły Socjokratycznej udziela: Łukasz Jurkiewicz, lukasz@panpikto.pl, tel. 695 471 000
Może Cię zainteresować:
Esportowa Liga Szkół, zawody gamingowe dla uczniów katowickich szkół, będzie miała 2. edycję
Może Cię zainteresować: