Porozumienie zawarte dzisiaj z rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczy m.in. przyszłych inwestycji, programu stypendialnego oraz opracowania regionalnego atlasu zdrowia.
– Mamy największą sieć szpitali w kraju. Z drugiej strony mamy świetnego partnera, który od dekad kształci pokolenia medyków, lekarzy, specjalistów, którzy często rozwijają swoja karierę za granicą. Zaczynają tutaj na Śląsku, ale Śląsk też potrzebuje kadr i merytorycznej współpracy – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego. – Wspólnie podjęliśmy decyzję, że taka umowa powinna być podpisana, zacieśniona z uwagi na nową perspektywę finansową Regionalnego Programu Operacyjnego, również ze względu na kadry, które się kształci i ze względu na przyszłość regionu, ponieważ tych kadr potrzeba bardzo dużo – dodaje.
Celem współpracy ma być podjęcie działań zmierzających do poprawy i wydłużenia życia mieszkańców regionu. Istotną szansę w tym zakresie stwarza również nowa unijna perspektywa. W praktyce będzie to wsparcie inicjatyw podnoszących jakość usług medycznych oraz zwiększenie ich dostępności, rozwój technologii medycznych i telemedycznych oraz działań promujących zdrowy tryb życia.
- Jednym z tych efektów będzie polepszenie bazy edukacyjnej, co pozwoli, że studiowanie będzie nowocześniejsze i miejmy nadzieję, że też spowoduje, że więcej będzie chętnych do studiowania na naszej uczelni – mówi profesor Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Druga bardzo szeroka działka to są szpitale kliniczne, w których leczy się ludność znacznej części Śląska. One też wymagają inwestycji – dodaje.
Przedsięwzięcia mogą zostać zrealizowane z udziałem środków unijnych. Innowacyjne projekty związane z medycyną są jednym z elementów transformacji regionu.
TRANSMISJA NA ŻYWO 24KATO.PL:
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy woj. śląskim i Śląskim Uniwersytetem Medycznym na rzecz promocji i ochrony zdrowia mieszkańców woj. śląskiego.
fot. Śląskie. Pozytywna Enegria/fb