W ciągu zaledwie kilku tygodni 2022 roku w województwie śląskim w wypadkach drogowych zginęło 10 pieszych, w tym aż pięciu na oznakowanych przejściach.
Do tragicznych zdarzeń na przejściach dla pieszych dochodziło na terenie dużych, jak i mniejszych miast śląskiej aglomeracji, takich jak:
- Gliwice,
- Chorzów,
- Mysłowice,
- Pyskowice.
W większości tych zdarzeń (z pierwszych ustaleń mundurowych) wynika, że kierujący nie ustąpili pierwszeństwa pieszym. Tylko w jednym przypadku prawdopodobnie zawinił pieszy.
Pieszy też musi uważać, przechodząc przez jezdnię
Policjanci ostrzegają pieszych, że w trudnych warunkach kierowca nie jest w stanie szybko zatrzymać pojazdu w miejscu, a zdarzenia drogowe z udziałem pieszych zwykle kończą się źle właśnie dla tych niezmotoryzowanych. Piesi w starciu z pojazdem mają niewielkie szanse na wyjście z opresji bez szwanku, nawet przy niskiej prędkości pojazdu.
Należy także pamiętać, że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Zmiany w kodeksie drogowym
Dlatego w kodeksie drogowym od 1 czerwca 2021 r. pojawił się przepis, który nakazuje zmniejszenie prędkości kierowcom pojazdów, czyli samochodów, motocykli itp. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.
Oznacza to, że widząc na chodniku pieszego, który wchodzi na przejście dla pieszych, trzeba ustąpić mu pierwszeństwa: zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się. Kierowcy muszą uświadomić sobie, że wyprzedzanie pojazdów na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi oraz omijanie innych pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, to wykroczenia, które często skutkują poważnymi zdarzeniami drogowymi z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Czytaj też:
- Pędził katowicką ulicą prawie 100 km/h szybciej niż można. Dostał słony mandat
- 5 tysięcy złotych mandatu dla kierowcy w Katowicach. Uderzył autem w płot posesji
- 2500 zł mandatu dla rowerzystów. Tak nowy taryfikator każe traktować jeżdżących po pijaku