Stopień alarmowy w Polsce podwyższony. Co oznacza CHARLIE-CRP? Możliwa awaria terminali płatniczych. Lepiej mieć przy sobie gotówkę

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP w Polsce. Premier podwyższył poziom zagrożenia w cyberprzestrzeni o jeden stopień. Taki stan ma obowiązywać w naszym kraju aż do 4 marca.

Stopień alarmowy charlie crp w polsce

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o podwyższeniu stopnia alarmowego dotyczącego zagrożenia w cyberprzestrzeni ze stopnia ALFA na stopień CHARLIE-CRP.

- Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni. Do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT - poinformował Janusz CIeszyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Co oznacza stopień alarmowy CHARLIE-CRP?

Jak przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień alarmowy obowiązuje od 21 lutego 2022 r. od godz. 21.00 do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59.

Organy państwa w przypadku ogłoszenia któregoś ze stopni alarmowych mają do wykonania następujące zadania:

1) całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,

2) przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,

3) przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Stopień alarmowy CHARLI-CRP. Jakie utrudnienia dla obywateli?

Choć wprowadzenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP nie wymaga niczego od obywateli to branżowe media ostrzegają, że w związku z zagrożeniem w cyberprzestrzeni dostęp do niektórych usług (np. bankowych) może być utrudniony. Co więc należy zrobić?

- przygotować więcej gotówki, bo karty bankomatowe mogą być nieaktywne,

- ustalić alternatywne sposoby komunikacji z rodziną,

- pobrać ważne dane trzymane w chmurze

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon