Dzisiaj, w piątek 21 października 2022 r., symbolicznym wbiciem łopaty przez prezydenta Katowic, burmistrza Mikołowa, leśniczego Nadleśnictwa Katowice i przedstawiciela firmy, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji, na głównej plaży w Stargańcu zaczęła się modernizacja tego ośrodka na terenie Lasów Panewnickich. Prace rozpoczną się w poniedziałek 24 października.
Od wielu lat na Stargańcu wypoczywają mieszkańcy Katowic
Starganiec od dziesiątek lat jest miejscem wypoczynku dla katowiczan, głównie z południowych dzielnic - Panewnik, Ligoty, Zadola, Piotrowic czy Zarzecza, choć oficjalnie znajduje się na terenie Mikołowa. Dlatego to Katowice zdecydowały o zainwestowaniu w to miejsce swoich pieniędzy, blisko 7 milionów złotych.
Katowice chcą powrotu do przeszłości Stargańca, który w czasach PRL-u był ośrodkiem wodno-rekreacyjnym Huty Baildon, stworzonym z myślą o jej pracownikach. Była tu infrastruktura - kąpielisko, pomosty, nawet restauracja. Dziś są tylko miejsca do biwakowania.
- Ja doskonale pamiętam dawny Starganiec - mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. - Jako młody chłopak w wakacje praktycznie codziennie przyjeżdżałem tu z kolegami na rowerach z Zadola. Spędzaliśmy tu cały dzień na plażowaniu, kąpielach i wygłupach - wspomina. - Dlatego też zależy mi na ucywilizowaniu dzisiejszego Stargańca, uczynienia z niego miejsca wypoczynku na miarę XXI wieku, dostępnego też dla osób z niepełnosprawnościami - mówi prezydent.
Właśnie dlatego prezydent Katowic – chociaż oferty złożone w dwóch postępowaniach przetargowych przekraczały zarezerwowany budżet – zdecydował się wygospodarować dodatkowe środki i rozpocząć realizację tej inwestycji.
Również burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula, cieszy się z modernizacji Stargańca. - Pięknie, że młodszy, ale bogatszy sąsiad Mikołowa zmodernizuje ten ośrodek i zrobi nam prezent na 800-lecie miasta - mówi burmistrz. - Leżący przy granicy z Katowicami „Starganiec” jest miejscem o bardzo dużym potencjale. Mimo faktu, że dawno tu nie inwestowano, mieszkańcy naszych miast wiosną i latem nadal chętnie odwiedzają to miejsce. Świadczy to o jego uroku i walorach. Gdy tylko podaliśmy publicznie informację, że Starganiec zostanie zrewitalizowany, przez internet natychmiast przeszła fala entuzjazmu i pozytywnych komentarzy. Wielu naszych mieszkańców zna to miejsce od dziecka. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac będzie ono tętniło życiem, będzie się tu można zrelaksować, przyjść odpocząć z rodziną i poprzebywać na łonie przyrody – dodaje burmistrz Mikołowa.
Staw kąpielowy, pomost na większym stawie, leżaki i boiska do siatkówki
Obecnie Starganiec znajduje się we władaniu Lasów Państwowych. Na mocy listu intencyjnego ws. rewitalizacji terenu stawu, podpisanego przez władze Katowic, Mikołowa i Lasów Państwowych, inwestycję powierzono Zakładowi Zieleni Miejskiej w Katowicach, który obecnie dzierżawi teren na podstawie umowy z Lasami Państwowymi.
Ośrodek Starganiec, obejmuje łącznie teren o powierzchni ok. 16 ha, skupiony wokół popiaskowego stawu o powierzchni ok. 3 ha, położony jest w centralnej części zespołu leśnego na pograniczu Katowic i Mikołowa i leży w odległości ok. 100 m od ul. Owsianej.
Co powstanie w Stargańcu:
- Staw kąpielowy w miejscu mniejszego stawu. Będzie zasilany wodą z wodociągów. Na dnie basenu będą położone specjalne maty, które mają chronić wodę. Kąpielisko ma być strzeżone. Plaża zostanie zagospodarowana i umocniona.
- Pomost składający się z dwóch części - stałej i pływającej.
- Nowe, biologiczne, ścieżki spacerowe, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
- Elementy małej architektury, jak altany piknikowe, ławki i leżaki miejskie.
- Dwa boiska do siatkówki plażowej.
- Strefa małej gastronomii – miejsce dla dwóch foodtrucków.
- Nowe oświetlenie solarne.
- Nowa nawierzchnia istniejącego parkingu przy wejściu na teren rekreacyjno-wypoczynkowy.
- Nasadzenia drzew owocowych – m.in. jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal”.
- Modernizacja Stargańca to inwestycja o szerokim zakresie, która obejmuje teren o powierzchni 16 hektarów. Nasze prace będą dotyczyć m.in. stworzenia kąpieliska i zagospodarowania plaży, jak również miejsca do uprawiania sportu. W najbliższych dniach nasi pracownicy rozpoczną tę realizację, którą chcemy zakończyć w maksymalnie 36 tygodni – mówi Wojciech Żuradzki, dyrektor ds. organizacji budów GEOSOLID Sp. z o.o, firmy, która zmodernizuje Starganiec.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że mimo iż charakter tego miejsca się nie zmieni, to stanie się ono bardziej przyjazne dla wszystkich mieszkańców – w tym także dla osób niepełnosprawnych. Jest to obecnie mało dostępne miejsce, ale jeśli wszystkie prace będą wykonane godne z planem, zostaną utworzone ścieżki, to stanie się dostępne i bardzo dobrze zagospodarowane. A co najważniejsze wszystko odbędzie się w zgodzie z naturą – mówił w trakcie symbolicznego wbicia łopaty Czesław Greń, nadleśniczy z Nadleśnictwa Katowice.
- Teren wokół Stargańca to jedna z pięciu lokalizacji, gdzie dzięki planowanym miejskim inwestycjom powstaną nowe, zielone przestrzenie. Tu prace ruszą lada dzień, a jednocześnie realizujemy postępowanie przetargowe, by wyłonić wykonawców, którzy zrealizują 4 nowe parki na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej – zapowiada Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Może Cię zainteresować:
Uroczysko Buczyna. Kąsek naturalnego lasu w samym środku metropolii. To cud, że przetrwał
Może Cię zainteresować: