Spółka Maksimum uzyskała prawie 37 mln zł z Unii Europejskiej na rewitalizację terenów po byłej KWK "Kleofas". Powstanie tu obiekt pod wynajem dla usług użyteczności publicznej

Katowicka Kopalnia Węgla Kamiennego "Kleofas" zakończyła definitywnie działalność w 2004 roku. Tereny i obiekty po kopalni są rozrzucone głównie po dzielnicach Załęże i Osiedle Witosa. Długie lata były porzucone i nikomu nie potrzebne, ale od pewnego czasu dzieje się sporo dobrego w kwestii przywracania ich do życia. Teraz okazuje się, że na działce pokopalnianej, należącej do spółki Maksimum (Opal) za pieniądze m.in. z Unii Europejskiej powstanie obiekt pod wynajem dla usług użyteczności publicznej.

Historia katowickiej kopalni „Kleofas” sięga 1840 roku. Wtedy należała w połowie do Karola Goduli, który zbudował przemysłową potęgę Górnego Śląska. Na jego temat powstało wiele legend, jak chociażby ta, że podpisał cyrograf, a diabeł nocami wsypuje mu talary przez komin. Na jego majątek składało się kilkadziesiąt kopalń, a także zakłady hutnicze oraz spore tereny. Od spadkobierczyni Karola Goduli kopalnię kupiła Georg von Giesches Erben - spółka spadkobierców Georga von Giescheego. Kiedy w 1887 roku wybudowano pierwszy wodociąg w Katowicach, to zasiliła go woda z Kopalni „Kleofas”.

W 1974 roku kopalnię „Kleofas” połączono z KWK "Gottwald", a połączony zakład w latach 1974–1990 nosił nazwę Kopalnia Węgla Kamiennego „Gottwald”. W 1996 roku zakład połączono z KWK "Katowice" pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego „Katowice-Kleofas”. W 1999 roku wstrzymano wydobycie w Ruchu II – „Katowice”, a w 2004 roku w Ruchu I – „Kleofas”.

Drugie życie terenu po kopalni "Kleofas"

Drugie życie zyska teren po KWK "Kleofas" należący do spółki Maksimum (dawniej Opal). Katowicka firma poinformowała, że uzyskała dotację z Unii Europejskiej na realizację projektu: "Rewitalizacja terenów zdegradowanych po byłej kopalni węgla kamiennego Kleofas poprzez utworzenie wielofunkcyjnego obiektu usługowego". Inwestycję nazwano swojsko - Projekt Obroki.

Wartość projektu: 55 015 023,64 zł
Wartość wkładu z Funduszy Unii Europejskiej: 36 740 784,23 zł

W ramach projektu spółka planuje zaprojektować i wybudować obiekt wielofunkcyjny o powierzchni zabudowy 6 524,6 m2 (powierzchnia użytkowa 7 772 m2) o charakterze centrotwórczym, zapewniającym przestrzeń pod wynajem dla usług użyteczności publicznej.

Nowy budynek ma być udostępniany na potrzeby lokalizacji:

  • biur,
  • usług kultury, oświaty, nauki, wychowania,
  • opieki zdrowotnej,
  • obsługi bankowej,
  • handlu detalicznego i hurtowego,
  • gastronomii,
  • usług pocztowych lub telekomunikacyjnych,
  • usług z zakresu turystyki, sportu i rekreacji, wystawiennictwa i innych.

Budynek ma być przystosowany do prowadzenia tu różnych form działalności.

Będzie podzielony na dwie strefy (w każdym module budynku) – strefę usługowo-biurową (zlokalizowaną w dwu- i trzykondygnacyjnej części budynku) i strefę usługową wielofunkcyjną (zlokalizowaną w części jednokondygnacyjnej), do dowolnego zagospodarowania przez najemcę.

Rozwiązania ekologiczne i antydyskryminacyjne

Projekt będzie realizowany zgodnie z założeniami Nowego Europejskiego Bauhausu, tj. z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju, estetyki i integracji.

Jak czytamy w oświadczeniu spółki: "Zastosowane materiały i nowoczesne rozwiązania elewacyjne zapewnią wysokie walory architektoniczne, estetyczne i technologiczne obiektu wielofunkcyjnego budynku usługowego. Wykorzystane zostaną również rozwiązania ekologiczne, m.in. w postaci energii ze źródeł odnawialnych, co przyczyni się do ograniczenia zmian klimatycznych. Ponadto obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zapewniając równy dostęp do wytworzonej infrastruktury dla wszystkich jej użytkowników. Projekt będzie miał pozytywny wpływ na realizację zasady równości szans kobiet i mężczyzn; podczas realizacji projektu przestrzegane będą zasady równości szans kobiet i mężczyzn oraz nie będzie ograniczana w jakikolwiek sposób dostępność miejsc pracy względem konkretnej płci".

Przypomnijmy, że spółka Maksimum działa w branży nieruchomości. Ma na koncie projekty deweloperskie mieszkaniowe, biurowe i usługowe. W Katowicach buduje m.in. osiedle Ville Garden przy ul. Studenckiej w Zadolu i szykuje się do inwestycji na terenie po Hucie Baildon przy ul. Brackiej. Wyremontowała też kompleks Starego Dworca przy Dworcowej w Katowice.

Cechownia KWK Kleofas

Może Cię zainteresować:

Katowice. Była cechownia KWK "Kleofas" zmieniła się w przychodnię. Budynek robi wrażenie z zewnątrz i w środku

Autor: Katarzyna Pachelska

16/01/2025

Muzeum Śląskie

Może Cię zainteresować:

Woda kopalniana, zamiast trafiać do Rawy, ma szansę ogrzać Muzeum Śląskie w Katowicach. Ekologiczne rozwiązanie

Autor: Aleksandra Szlęzak

13/01/2025

Ul Goreckiego 1 2048x1152

Może Cię zainteresować:

"Stop prywatyzacji Strefy Kultury". Społecznicy z Katowic uruchomili petycję w tej sprawie

Autor: Mateusz Schuler

16/01/2025

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon