Województwo śląskie chce wdrożyć nową, ogólnodostępną e-usługę, która ma pomóc w przekształcaniu terenów pogórniczych do ich ponownego wykorzystania. Dzisiaj, 27 września odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie.
Dzięki platformie Głównego Instytutu Górnictwa, będzie możliwy dostęp do bazy danych terenów pogórniczych na terenie naszego regionu wraz z waloryzacją tych obszarów, na rzecz wsparcia procesu ich przekształceń i ponownego wykorzystania.
– System będzie dostępny dla wszystkich. Samorządowcy, właściciele terenów i inwestorzy będą mogli płynnie z tych samych narzędzi korzystać – mówi Jan Bondaruk z Głównego Instytutu Górnictwa. – Pomagamy inwestorom w tych scenariuszach, na które wcześniej nie zwrócili uwagi, które wynikają właśnie z charakteru terenów pogórniczych. Użytkownik będzie wybierał spośród kryteriów, na tej podstawie system będzie proponował tereny, które są zgodne z kryteriami – dodaje.
Dzisiaj przedstawiono wstępne wyniki prac projektowych, założenia metodologiczne narzędzi analitycznych do waloryzacji terenów pogórniczych, a także wstępne wyniki w ramach tworzonej bazy danych. Jednym z udanych przykładów rewitalizacji pokopalnianych obszarów jest teren Koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej.
– Dzisiaj po koksowni mamy piękny zielony teren, z którego korzystają mieszkańcy nie tylko Rudy Śląskiej, ale także i sąsiednich miast – mówi Krzystof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.