10 października powstanie plenerowe miasto nauki. Zostanie zaprojektowane w przestrzeni od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną i tereny nad Rawą w sąsiedztwie Uniwersytetu Śląskiego aż do ulicy Jerzego Dudy-Gracza. Organizatorzy stworzą hale namiotowe pokazami w ramach 6 obszarów wiedzy. Zaś strefa specjalne tegorocznej edycji będzie poświęcona Stanisławowi Lemowi – pionierowi polskiego science-fiction w literaturze.
Sceny 5. Śląskiego festiwalu Nauki:
- Scena doliny Rawy
- Scena River Sound
- Scena Wody
- Scena Lema
- Scena Miasta
- Scena Covid Impact
- Scena CINiBa
- Scena Nauk Ścisłych
- Scena Techniki
- Scena Nauk Humanistyczno-Społecznych
- Scena Medycyny i Zdrowia
- Scena Przyrody
- Scena Rodzinna
- Przystanek Nauka im. Marii Skłodowskiej-Currie
- Przystanek Nauka im. Wisławy Szymborskiej
- Drzewo Opowieści
- Instytut Korfantego
- Strefa warsztatów – Merkury
- Strefa warsztatów – Wenus
- Strefa warsztatów – Ziemia
- Strefa warsztatów – Mars
- Strefa warsztatów – Jowisz
- Strefa warsztatów – Neptun
- Strefa Miasta i Wody
- Strefa Rodzinna
- Wycieczki – ulica Bankowa 5
- Strefa Off Science
"Jagodzianki ze śliwką"
Różnorodność warsztatów i pokazów sprawie, że festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń popularnonaukowych w kraju. Tysiące odwiedzających mogą się sporo dowiedzieć z interesujących ich dziedzin, jak i poznać zupełnie nowe, czasami przedziwne ciekawostki.
Środowisko, kosmos, nowe technologie – tematów do dyskusji i analiz nie zabraknie. W trakcie wydarzenia ma zostać zbadana woda w Rawie pod kątem wpływu terenów miejskich na rzekę. Poruszona zostanie oczywiście kwestia pandemii COVID-19 – aspekty psychologiczne, oddziaływanie pracy zdalnej oraz dlaczego tylu ludzi nie wierzy w szczepionki.
Swoje miejsce na festiwalu znajdą i nauki ścisłe, i humanistyczne. Dlatego uczestnicy dowiedzą się o tym, jak matematyka jest wykorzystywana w projektowaniu odzieży oraz czy można mówić: francuskie jagodzianki ze śliwką. Dzieci, dorośli – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Nie zabraknie oczywiście specjalnych gości podczas festiwalu. Prócz wybitnych naukowców i profesorów pojawią się chociażby znany konferansjer i artysta kabaretowy, Artur Andrus czy świeżo upieczony laureat literackiej Nagrody Nike, Zbigniew Rokita.
Wersja online festiwalu
Od 11 do 15 października festiwal odbędzie się w formule online. Każdy dzień poświęcony innemu obszarowi nauki.
- Poniedziałek (11.10) – Dzień Przyrody
- Wtorek (12.10) – Dzień Techniki
- Środa (13.10) – Dzień Nauk Humanistyczno-Społecznych
- Czwartek (14.10) – Dzień Nauk Ścisłych
- Piątek (15.10) – Dzień Medycyny i Zdrowia
Wejściówki do miasta plenerowe są bezpłatne, obowiązuje jednak limit osób. Bilety przed wejście należy wymienić na specjalne opaski.