W damskich toaletach Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pojawiły się skrzynki pomocy okresowej. Jest to pierwszy wydział Uniwersytetu Śląskiego, który zapewnił taką formę pomocy dla studentek i studentów. Pomysł pojawił 1,5 roku temu podczas ogólnopolskich akcji dotyczących walki z ubóstwem menstruacyjnym.
– Razem z radą samorządu mniej więcej półtora roku temu wpadliśmy na ten pomysł. Wzorowaliśmy się na tym co było wdrażane w innych miejscach, w instytucjach publicznych i w szkołach w całej Polsce. Pomyśleliśmy, że warto wspomóc osoby menstruujące i stworzyć takie skrzyneczki pomocy okresowej również na naszym wydziale. Zaczęliśmy wdrażać ten pomysł w życie. Najpierw po konsultacji z dziekanem naszego wydziału prof. Zenonem Gajdzicą, a potem z panią prodziekan prof. Patrycją Szostok-Nowacką uzgodniliśmy, że te skrzyneczki powstaną. Następnie rozpoczęliśmy prace nad wyborem wyglądu skrzynek, później niestety najwięcej czasu zajęły kwestie administracyjno-formalne. Po roku w końcu doczekaliśmy się tych skrzynek – mówi Wiktoria Grelewicz, przewodnicząca rady Samorządu Studenckiego Wydziału Nauk Społecznych.
Skrzynki mają pojawić się w przyszłości również w męskich ubikacjach. – Na razie na Wydziale Nauk Społecznych skrzynki można znaleźć w damskich toaletach, ale pamiętamy też o osobach transpłciowych i niebinarnych. Dlatego te skrzyneczki pojawią się w przyszłości w męskich toaletach, albo jeśli kiedyś się pojawią, to w toaletach neutralnych płciowo. Skrzyneczki mają przede wszystkim służyć osobom, które nie mają przy sobie podstawowych środków do zapewnienia higieny w trakcie menstruacji i też mają pomagać w zwalczaniu zjawiska ubóstwa menstruacyjnego, na które cierpi około 500 tys. osób menstruujących. Osób tych najczęściej nie stać na środki higieniczne, które są potrzebne w trakcie menstruacji – dodaje Wiktoria Grelewicz.
Pomoc okresowa tylko na Wydziale Nauk Społecznych
Wszystkie potrzebujące osoby mogą skorzystać z niedużych metalowych skrzyneczek, w której umieszczono środki higieny osobistej – podpaski, tampony. Skrzyneczki znajdują się w damskich toaletach, tak aby można było z nich dyskretnie skorzystać. Jednak na razie studentki i studenci mogą je znaleźć tylko na Wydziale Nauk Społecznych. Dlaczego decyzja o powstaniu skrzyneczek nie została wprowadzona na terenie całego Uniwersytetu Śląskiego? – Nie zwróciliśmy się jako samorząd z tą inicjatywą do władz rektorskich. Mam nadzieję, że w przyszłości władze rektorskie same zauważą ich powstanie i zadecydują, że takie skrzynki pojawią się wszędzie – odpowiada Wiktoria Grelewicz.