Sala z orkiestronem, jakiej nie ma jeszcze w Katowicach. Akademia Muzyczna postawi nowy budynek. Zobacz wizualizacje

Akademia Muzyczna w Katowicach przymierza się do postawienia na działce przy ul. Wojewódzkiej nowego budynku, w którym będzie się znajdować Wydział Wokalno-Aktorski. Zobaczcie wizualizacje tej ciekawej budowli.

Nowy budynek Akademii Muzycznej stanie na wprost obecnej siedziby, na terenie pomiędzy ul. Wojewódzką, Damrota i torami kolejowymi. Działkę o powierzchni ponad 5 000 m kwadratowych przekazało uczelni jeszcze w 2013 roku Miasto Katowice.

Już widać przygotowania do budowy. Na działce, gdzie dziś jest parking, wycięto większość drzew, zostawiając te, które rosną na obrzeżach. Budowa ma się zacząć wiosną 2022 roku. Już ogłoszono przetarg na wykonawcę tej inwestycji.

Nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach

Komu będzie służyć nowy budynek? Głównie studentom nowego kierunku studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim, czyli Tańca. Akademia Muzyczna uruchomiła go w 2019 roku. Obiekt będzie miał wszechstronne zastosowanie. Powstaje z myślą o spektaklach teatru tańca, spektaklach operowych, koncertach kameralnych i konferencjach.

Jego sercem będzie nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa. Na przestronnej scenie młodzi artyści będą mogli pracować i prezentować publiczności efekty swojej pracy. Specjalny system pozwoli modyfikować jej głębokość. Na widowni zasiądzie ok. 300 widzów lub słuchaczy, bo przestrzeń ma mieć również doskonałe warunki akustyczne.

Budowla będzie też służyć mieszkańcom Katowic

Nowy gmach będzie służyć w równym stopniu studentom, jak i mieszkańcom miasta. Akademia, która już teraz oferuje szeroki repertuar wydarzeń artystycznych dla gości z zewnątrz, będzie mogła go powiększyć, także o warsztaty czy zajęcia.

­­– Nowa inwestycja jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój naszej Akademii. Zapewni komfort pracy naszym studentom i pedagogom, nie tylko w sali koncertowej, ale też w planowanych, licznych salach warsztatowych. Będzie też miejscem, gdzie twórczość naszych młodych artystów będzie miała znakomite warunki do zaprezentowania się odbiorcom. Śmiałe inwestycje w infrastrukturę kulturalną zmieniają dzielnice i całe miasta. Akademia Muzyczna może być uznana za lidera tych przemian w Katowicach. Otwarta w 2007 roku sala koncertowa przyczyniła się do spontanicznej rewitalizacji tej części Śródmieścia. Nowy budynek Akademii wzbogaci Katowice o nowoczesną salę widowiskową i dopełni rozpoczęty wtedy proces przemiany tej części miasta – mówi prof. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Budynek z wielkim oknem na fasadę głównej siedziby Akademii

Otwartość będzie jedną z idei przyświecających nowemu budynkowi. Wyraża się ona już w samej bryle gmachu – otwartej na obie strony imponującymi przeszkleniami. Transparentność i otwartość, zamanifestowana w rozwiązaniu architektonicznym, pozwoli łatwiej nawiązać relacje z otoczeniem – mieszkańcami dzielnicy, miasta i regionu.

Nowoczesna i odważna bryła będzie jednym z pierwszych obiektów, jakie zobaczą przyjezdni wjeżdżający pociągiem do Katowic m.in. z Warszawy. Tym samym budynek stanie się kolejną, rozpoznawalną wizytówką miasta. Swoistą bramą do stolicy Metropolii. Dodatkowo przeszklenia sprawią, że za nowym budynkiem wciąż będzie widoczna piękna, neogotycka fasada głównej siedziby Akademii.

Autorami projektu wybranego na drodze konkursu są architekci Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus tworzący katowicką pracownię SLAS.

– Myśląc o nowym budynku Akademii mieliśmy przede wszystkim na uwadze wyjątkowe miejsce, jakim jest znajdująca się na pograniczu miasta i torów kolejowych działka. Nie chcieliśmy, aby nowy budynek odwracał się tyłem do oddzielonej torami kolejowymi pozostałej części miasta. Nowy obiekt to rozwinięcie i uzupełnienie kompleksu, ale jednocześnie zaakcentowanie obecności Akademii w mieście poprzez otwarcie jej wielkim, przeskalowanym oknem na kolej, miasto i świat – mówią projektanci.

Akademia ogłosiła właśnie przetarg na wykonawcę nowego budynku uczelni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace powinny rozpocząć się wiosną 2022 roku. Koszt budowy szacowany jest na 80 mln zł.

Polecamy jeszcze do przeczytania:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 w Katowicach. Co i za ile można tu zjeść i czego się napić

We wtorek rusza diabelski młyn w Katowicach. To nowość na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Pogrzeb Kamila Durczoka. Dziennikarz został pochowany na Kostuchnie w Katowicach

„Warszawa była tylko miejscem pracy. Kochał Śląsk”. Kamila Durczoka wspomina Witold Pustułka

Gangster z Niemiec wpadł w Katowicach. Był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon