Uniwersytet Śląski do sprzedaży budynku przy pl. Sejmu Śląskiego przymierzał się kilka dobrych lat. W końcu uruchomiono procedurę sprzedaży w postępowaniu publicznym. Zarówno w pierwszym, jak i drugim terminie jedynym oferentem był Sąd Apelacyjny w Katowicach, jednak nie spełniał on warunków finansowych uczelni, która nie zaakceptowała ofert. Udało się dopiero za trzecim razem. Stanęło na 27 mln złotych.
W przyszłości ma się tutaj przeprowadzić Sąd Rejonowy Katowice-Zachód, który obecnie ma dwie siedziby - przy pl. Wolności oraz ul. Warszawskiej.
- Aby to mogło nastąpić, potrzebne będzie zaadaptowanie budynku dawniej należącego do Wydziału Humanistycznego UŚ na potrzeby funkcjonującego sądu. Będzie to wymagało kilkuletnich prac. Do końca bieżącego roku Sąd Apelacyjny ma nadzieję zakończyć etap projektowania zmian budowlanych wewnątrz budynku, natomiast kolejna faza polegająca na wyłonieniu w drodze zamówienia publicznego wykonawcy prac budowlanych oraz ich przeprowadzenia, zająć może następne dwa lata - tłumaczy sędzia Robert Kirajew, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach.
- Podane okresy są orientacyjne i dopiero po ich zakończeniu nastąpi przeprowadzka Sądu Rejonowego Katowice-Zachód do nowej siedziby, co będzie też związane, mamy nadzieję, z wyzbyciem się przez Sąd Rejonowy dotychczas zajmowanych nieruchomości - dodaje.
Może Cię zainteresować:
Katowice mają teraz zabytkowy parking. Plac Sejmu Śląskiego pod ochroną konserwatora
Gmach Urzędów Niezespolonych i siedziba Gestapo
Przypomnijmy, że gmach przy pl. Sejmu Śląskiego 1 został wybudowany w latach 1935-1937 jako siedziba Urzędów Niezespolonych. W dwudziestoleciu międzywojennym działała tam Śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Kontroli Państwa oraz Komisarz Demobilizacyjny. Podczas drugiej wojny światowej była to siedziba Gestapo, a później Komitet Wojewódzki PZPR.
- Choć budynek przy pl. Sejmu Śląskiego 1 nie powstał z myślą o celach dydaktycznych, długo służył wspólnocie uniwersyteckiej. Kiedy w 1990 roku zapadła decyzja o przeniesieniu części ówczesnego Wydziału Filologicznego z Sosnowca, swoje miejsce znalazły w nim polonistyka, bibliotekoznawstwo, kulturoznawstwo i filologia klasyczna. Po trzydziestu latach użytkowania gmachu katowicka część Wydziału Humanistycznego otrzymała nową siedzibę, która mieści się w zmodernizowanym budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 - informuje biuro prasowe UŚ.
Może Cię zainteresować: