Projekty działające w ramach „Lokalu na kulturę” są dowodem na to, że program spełnia swoje cele. Najemcy lokali na kulturę to osoby z wielką pasją, które kształtują przestrzeń artystyczną, kulturalną i twórczą w mieście. Uruchamiamy kolejną edycję dobrze znanego już miejskiego programu, jakim jest Lokal na kulturę. Tym razem oferujemy cztery lokale – wszystkie zlokalizowane w centrum Katowic - informuje prezydent Katowic Marcin Krupa.
Cztery lokale, o które "toczy się gra" znajdują się przy:
- ul. Kochanowskiego 14 (140 m kwadratowych);
- ul. Kościuszki 13 (76 m);
- ul. Sienkiewicza 2 (51 m);
- ul. Wojewódzka 16 (74 m).
Żeby wziąć udział w tym projekcie każdy wnioskodawca musi przedstawić swoje kwalifikacje zawodowe, dorobek artystyczny, koncepcja prowadzonej tu działalności wraz z harmonogramem i korzyści dla mieszkańców Katowic wynikłe z owej inicjatywy. Oczywiście trzeba także zaprezentować, co mamy zamiar zaadaptować w danym lokalu i cały termin realizacji prac. Weryfikacją zajmie się komisja konkursowa.
Oferenci mają do dyspozycji szeroki zakres informacji związanej ze stanem technicznym lokali. W tzw. formatkach lokali umieszczamy szczegółowy ich opis – wszystko po to, aby ułatwić oferentom podjęcie przemyślanej decyzji z uwzględnieniem ich możliwości finansowych, koncepcji optymalnego zagospodarowania lokali i ich dalszego wykorzystania. Corocznie przeprowadzana wizytacja lokali weryfikuje bowiem sposób ich użytkowania w kontekście działalności artystycznej, twórczej i kulturalnej. Wszystkie działania organizacyjne i kontrolne zmierzają do wyboru najlepszych projektów, a po uruchomieniu działalności – najwłaściwszego wykorzystania lokali w programie „Lokal na kulturę”. Aby zgłosić się do programu należy również wpłacić wadium w wysokości 500 zł na każdy lokal, którego dotyczy oferta konkursowa. Nabór do programu trwa do 24 września 2024 r. - wyjaśnia zastępczyni naczelnika Wydziału Budynków i Dróg UM Katowice Katarzyna Betka.
Stawki czynszu prezentują się następująco:
- 6,83 zł za 1 metr kwadratowy w lokalu przy Kochanowskiego 14;
- 9,58 zł/1 metr przy Kościuszki 13;
- 8,94 zł/1 metr przy Sienkiewicza 2;
- 5,80 zł/1 metr przy Wojewódzkiej 16.
Miasto dodaje przy tym, że będą one corocznie waloryzowane.
Do tej pory zawarto umowy na 49 lokali użytkowych, w których funkcjonuje 27 miejsc. W ramach XVII edycji otwarto Krzywą SZTUKĘ WINA przy ul. Krzywej 9. Jak tłumaczy jej właściciel Przemek Błaszczyk:
Program Lokal Na Kulturę pozwolił mi na realizację przedpandemicznych pragnień, aby łącząc rodzinne pasje przybliżyć mieszkańcom Katowic twórczość polskich artystów, dać przestrzeń dla warsztatów z zakresu sztuki i kultury, w tym kultury stołu. Pokazać rodzime, jakościowe produkty kulinarne oraz przybliżyć tematykę enologiczną poprzez spotkania z winiarzami jak i osobami ze świata enologii. Bez tego programu byłoby to najzwyczajniej na świecie ekonomicznie niemożliwe.
Program Lokal na kulturę działa od września 2013 r. Ma na celu wspomagać katowiczan prowadzących działalność artystyczną, kulturalną bądź twórczą. W atrakcyjnych cenach miasto Katowice udostępnia lokale w Śródmieściu dla osób mających pomysły na stworzenie tam ciekawych inicjatyw.
Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem.
Może Cię zainteresować:
W Galerii Katowickiej powstaje sklep firmowy LEGO. Znajduje się w ciekawym miejscu
Może Cię zainteresować: