Przystanek Historia IPN powraca po remoncie. O międzywojennym przemycie już w czwartek 19 grudnia

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika zaprasza na rozmowę z cyklu „Czwartki z historią w IPN”.

Przemytnicy Fot Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przystanek Historia wznawia działalność 19 grudnia. Przyczyną jej zawieszenia było zalanie pomieszczeń przez intensywne opady deszczu. Prace remontowe potrwały kilka tygodni.

W czwartek 19 grudnia 2024 r., o godz. 17.00 z dr Zofią Kusztal, kierownik Archiwum Urzędu Miasta Katowice, rozmawiać będzie Dorota Stabik, dziennikarka Radia Katowice.

Co będzie tematem czwartkowej rozmowy? Granice i przemytnicy. „Granice na Górnym Śląsku nie tylko dzieliły rodziny czy ziemie, ale także szlaki handlowe. Tam, gdzie pojawiły się granice pojawili się także ci, którzy chcieli je ominąć. W trakcie spotkania usłyszeć będzie można, co przemycano w naszym regionie w okresie międzywojennym, dlaczego ludzie decydowali się na tego typu działalność i kto najczęściej zostawał przemytnikiem. Porozmawiamy także o tym, jaki udział w przemycie miały kobiety i jak odbierane przez społeczeństwo były szajki przemytników” – zapowiada IPN Katowice.

Przystanek Historia na św. Jana

Przystanek Historia - Centrum Edukacyjne IPN im. Henryka Sławika w Katowicach to innowacyjna strefa edukacyjna IPN, zlokalizowana w centrum Katowic, położona nieopodal rynku i dworca PKP. Mieści się w zabytkowej kamienicy z 1896 r. przy ul. św. Jana 10. Swą działalność edukacyjną rozpoczął we wrześniu 2016 roku. W 2017 r. Przystanek Historia stał się siedzibą Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Przystanek Historia to miejsce rozwijania zainteresowań dla pasjonatów historii, uczniów, studentów, naukowców czy świadków historycznych wydarzeń. W jego pomieszczeniach IPN Katowice organizuje zajęcia edukacyjne i wystawy, projekcje filmów dokumentalnych oraz prezentacje swoich wydawnictw. Nie tylko książek, ale i np. gier. książki Przystanek Historia organizuje także cykliczne spotkania poświęcone najnowszej historii Polski, konferencje naukowe i popularnonaukowe. Ponadto stwarza przestrzeń dla wielu innych, ciekawych inicjatyw edukacyjnych.

Okładka ksążki "Po tej stronie był równiez człowiek"

Może Cię zainteresować:

Przystanek Historia: 22 marca dyskusja o książce o tym, jak Ślązacy pomagali Żydom podczas II wojny światowej. IPN Katowice zaprasza

Autor: Redakcja

20/03/2022

Wystawa "Wojciech Korfanty"

Może Cię zainteresować:

IPN Katowice zaprasza na obchody 149. rocznicy urodzin wybitnego wystawę "Wojciech Korfanty" 20 kwietnia 2022

Autor: Redakcja

19/04/2022

Rynek w Katowicach podczas I wojny światowej

Może Cię zainteresować:

W okupowanych Katowicach 1939-1945. Jak dobrze znasz miasto z czasów II wojny światowej? Rozwiąż QUIZ

Autor: Tomasz Borówka

16/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon