Mimo powstania w XVI wieku w Syryni kościół został przeniesiony do Katowic dopiero na początku XX stulecia w 1938 r., gdy planowano stworzenie w Parku na Wzgórzu Beaty skansenu, co ostatecznie się nie udało. Wraz z budynkiem przeniesiono również istniejącą do dzisiaj wolnostojącą dzwonnicę, wokół których wybudowano drewniane ogrodzenie. Całość wpisano w 1971 r. do rejestru zabytków.
W związku z tym, że mówimy o zabytku, wykonawca wybrany w przetargu musi przygotować dogłębną dokumentację dotyczącą projektu kościoła oraz jego otoczenia. Na przeprowadzenie konserwacji ma 13 miesięcy.
W pierwszej kolejności ma zostać przeprowadzone zabezpieczenie drewnianych budowli, wykonawca zadba głównie o bezpieczeństwo pożarowe, bo każdy, kto interesuje się historią drewnianych obiektów w Polsce wie, że płoną jak zapałki. Później wymienione zostanie poszycie dachowe, a także zabezpieczenie samego drewna. W końcu odnowiona zostanie instalacja elektryczna i czujniki przeciwpożarowe.
Dodatkowo wykonawca będzie mógł przeprowadzić impregnację drewna dzwonnicy, a także zagospodarowanie najbliższego terenu wokół kościoła, w tym impregnacja ogrodzenia i aranżacja zieleni. Będzie można także dokonać renowacji samego wnętrza obiektu, w tym konserwacji ambony oraz ołtarza.
Zgłaszać się można do 11 lipca, miasto nadmienia, że wykonawca zostanie wsparty dofinansowaniem z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Kościół mieści się w Parku Kościuszki. Ten również został niedawno odnowiony, w samym 2024 r. posadzono aż 45.000 kwiatów. Czeka nas także remont wieży spadochronowej, na ten moment trwają prace projektowe.
Może Cię zainteresować: