W piątek, 17 grudnia, sejmowa większość odrzuciła weto Senatu i przyjęła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. Lex TVN. Nowe przepisy zakładają, że podmiot spoza Europy nie będzie mógł otrzymać w Polsce koncesji na nadawanie i są skierowane przeciw Grupie TVN, której właścicielem jest amerykański nadawca Discovery.
Na początku września Senat odrzucił tę nowelizację i projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Niespodziewanie został z niej wyciągnięty w piątek. Posłowie opozycji podkreślali, że o zwołaniu posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu zostali poinformowani kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem, co ma być złamaniem regulaminu Sejmu. Za przyjęciem Lex TVN głosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz'15 i jeden poseł niezrzeszony - Łukasz Mejza. Wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Pozostali byli przeciw.
Protesty i apel do prezydenta o zawetowanie Lex TVN
Nowelizacja ustawy trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Może on ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Na niedzielę, 19 grudnia 2021 r., w całym kraju zaplanowano demonstracje pod hasłem „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”, na których protestujący będą się domagać od prezydenta zawetowania Lex TVN. W Katowicach demonstracja ma się rozpocząć o godz. 19.00 na rynku. W województwie śląskim podobne protesty mają się odbyć w Bielsku-Białej, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Żorach, Żywcu oraz Tychach, gdzie przed Pomnikiem Niepodległości protest rozpocznie się już o 17.30.